Ekonomika

Ceny elektřiny v ČR jsou rekordně vysoké. Zdraží i teplo a plyn

Česko zažívá nevídaný inflační šok, ceny letí vzhůru nejrychleji za posledních 13 let. Cena elektřiny na burze poprvé v historii překonala hranici 100 eur za megawatt hodinu. Od začátku roku se zvýšila o nevídaných 88 procent. Zdražení pocítí i koncoví zákazníci a podle ekonomů porostou i ceny tepla a plynu.

Ceny v Česku rostou nejrychleji za posledních 13 let. Podle ekonomů nás čeká krušný podzim. Srpnová míra inflace 4,1 procent je součtem hysterie ve stavebnictví a bydlení, zdražení pohonných hmot, potravin, zboží a služeb. Teď se k tomu přidají turbulence na energetickém trhu.

"Dostali jsme se na cenu 100 euro za megawatthodinu, což je historický rekord. Doporučil bych, aby si lidé zafixovali současné ceny elektřiny na co nejdelší dobu," uvedl ekonom Štěpán Křeček.

Odborník popsal, kolik si domácnosti ročně připlatí za elektřinu:

​Zdražení se obává třeba 78letý pan Ragín z Rudolfova. Jen za loňskou sezónu protopil přes 80 tisíc korun. Vdovci sebere nastávající topná sezona polovinu důchodu. "Teď už by to bylo kolem sto tisíc. To je pro mě neúnosný," svěřil se pan Ragín.

Související obsah

Elektřina bude zdražovat dál, protože burzovní rekord ovlivňuje kontrakty uzavírané až na dva roky dopředu. A zdražovat budou i teplárny, a to kvůli dopadům zelených regulací. A o desítky procent se topení prodraží i lidem topícím uhlím či dřevem. To, navzdory jeho nadbytku po kůrovcové kalamitě, ve velkém vyvážíme do Německa a Číny.

Kvůli neustále rostoucí ceně elektřiny stoupá poptávka po solárních panelech. Jen vloni jich firmy nainstalovaly přes pět tisíc. Drahá elektřina se zpožděním zasáhne i průmysl. To se projeví zdražením prakticky všeho, co se vyrobí. "ČNB bude šlapat na brzdu, bude zvyšovat úrokové sazby," dodal Křeček.

Poslechněte si, jak by problém s rostoucí cenou elektřiny vyřešili politici:

Jan Houška TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Ekonomika

Důležité Události

Píše se na Deník.cz