Zahraničí

Lubomír a Viera byli svědky útoků 11. září. Nemohl jsem tomu uvěřit, vzpomíná Čech

V sobotu uplyne 20 let od teroristických útoků 11. září 2001. Nejtvrdší dopad měly na New York, kde po nárazu do mrakodrapů Světového obchodního centra přišlo o život přes 2700 lidí. Reportérka televize Nova si o událostech 11. září povídala s Čechem a Slovenkou, kteří v osudný den pracovali přímo na Manhattanu. Podívejte se, co viděli a jak na útoky vzpomínají.

Lubomír Biedrawa pracoval 11. září 2001 na střeše výškové budovy. S kolegy se bavili o tom, co je ten den v práci čeká. "Jsme si všimli toho, že letadlo letělo nízko, bylo hlučné. Velké letadlo na to, jak bylo nízko," vzpomíná na osudný den.

Zaujalo je také, že letadlo neletělo rovně, ale naklánělo se ze strany na stranu. Připadalo jim, že má problémy s navigací.

"Z dálky to vypadalo, že je přeletí. Ale v momentě, kdy se k nim dostalo, tak mě upoutal ten záblesk, ta ohnivá koule, jak narazilo do nich. A během pár sekund k nám došel i ten zvuk," popsal pan Lubomír dvacet let starý zážitek.

V první chvíli nedokázal věřit tomu, co se děje. "Máte pocit, že se díváte na nějaké rekvizity, že se natáčí akční film," řekl.

Související obsah

​Po pár vteřinách ale Newyorčanům došlo, že výbuch byl skutečný. Své o tom ví i Viera Horničárová, která ten den pracovala na Manhattanu v nemocnici jako zdravotní sestra.

"Máme takový emergency telefon na stěně a ten zazvonil. Jedna sestra to zvedla a říká: přerušte, vzbuďte pacienta, budou nám vozit trauma pacienty ze Světového obchodního centra. Teď, jak to říkám, mám úplně husí kůži," svěřila se paní Viera.

S kolegy v nemocnici čekala na nápor zraněných. "Jsme čekali, ale nikdo nepřišel, protože všichni zahynuli přímo tam," vzpomíná. Nefungovala doprava ani telefony, nikdo nevěděl, zda město nečeká další útok.

Související obsah

​"Lidé víc a víc panikařili. Lidé prostě nevěděli, co se děje," řekl Lubomír Biedrawa. Paní Viera měla doma za řekou tehdy osmiměsíčního syna. Neexistoval způsob, jak by zjistila, zda je v pořádku. Domů se dostala až pozdě večer.

"Jako bych se znovu narodila. Byla jsem nejšťastnější na světě," prozradila. Oba dva poté z New Yorku odjeli pryč. "Potom jsem už do New Yorku nešla asi měsíc, bála jsem se tam jít," popsala paní Viera své tehdejší pocity.

"Bylo to takové napnuté tady, člověk nevěděl, co se stane, co bude," doplnil ji pan Lubomír. "Náš život, tady v New Yorku, v Americe, se navždy změnil," dodala zdravotní sestra.

Kateřina Sejková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz