Domácí

Primátor Hřib čelí dalšímu problému. Zakázky magistrátu řeší antimonopolní úřad

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže se zabývá zakázkami pražského magistrátu v čele s primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti). Hodnota zakázky, kterou může firma dostat bez soutěže, nesmí překročit dva miliony. Některé firmy ale dostaly od magistrátu mnohem více peněz.

Piráti měli rozdělit za devět měsíců zakázky bez soutěže, a to takzvaně z ruky úzkému okruhu opakovaně poptávaných firem. Celkem se jednalo o zakázky v hodnotě 60 milionů korun, informují Blesk Zprávy, které na případ upozornily.

Česká pirátská strana s některými firmami jednala už dříve, a to ještě před tím, než se Hřib stal primátorem. Celkově se jednalo o čtyři firmy, které měly zajišťovat informační technologie v Praze. Například jedné z firem měl následně magistrát bez soutěže přiklepnout zakázky v celkové hodnotě dva a půl milionu, přičemž limit pro veřejné zakázky bez soutěže je dva miliony.

Související obsah

​Zakázka se měla týkat nákupu služeb expertů na projektové řízení. "S využitím externích projektových manažerů jsou řízeny například projekty elektronických žádostí o dotace v kultuře, software pro pohodlnější vyřizování dopravních přestupků, platební brány pro platbu poplatků kartou, Portálu Pražana a dalších systémů pro vnitřní procesy magistrátu," uvedl Hřib pro Blesk.

Tyto zakázky se však v současné době dostaly do hledáčku Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), jenž má podezření na dělení veřejných zakázek. "Úřad pro ochranu hospodářské soutěže obdržel podnět týkající se mimo jiné uváděných veřejných zakázek a dodavatelů. Vyžádali jsme si upřesnění podnětu a rovněž dokumentaci od zadavatele, s níž se v současné době seznamujeme. Předmětem šetření je skutečně údajné dělení veřejných zakázek," uvedl mluvčí úřadu Martin Švanda.

Související obsah

​V případě, že ÚOHS v rámci šetření podnětu získá indicie o možném nezákonném jednání zadavatele, bude podle Švandy ve věci zahájeno správní řízení o přestupku. Hřib však podezření odmítá. Podle něj vše proběhlo v souladu s vnitřními předpisy magistrátu. Podmínky se prý v létě dokonce zpřísnily za účelem vyšší transparence.

"Všechny VZMR (veřejné zakázky malého rozsahu, pozn.red) byly vždy soutěženy v souladu s vnitřními předpisy magistrátu, tedy obvykle oslovením tří až pěti uchazečů. Už na jaře jsme nicméně prosadili změnu těchto předpisů od 1. 7. 2021 a nyní budou VZMR nad půl milionu Kč na magistrátu vyhlašovány veřejně otevřenou soutěží. Podobně to bylo námi nově nastaveno i v městské IT společnosti OICT. Zvýšili jsme tak transparentnost VZMR na úroveň běžných výběrových řízení nad dva miliony korun," řekl primátor.

Celý případ jako první otevřela interpelace starosty Prahy 9 Tomáše Portlíka (ODS) na květnovém zastupitelstvu. Ten citoval analýzu národního registru smluv, kde jsou konkrétní smlouvy povinně uveřejňovány v plném znění.

Jak se ke kauze vyjádřil primátor Hřib v Televizních novinách, zjistíte zde:

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz