Domácí

Dopravní kolaps v Praze. Zeman vyzval Hřiba k rezignaci a vyhlášení stavu nebezpečí

Prezident Miloš Zeman napsal otevřený dopis pražskému primátorovi Zdeňku Hřibovi (Piráti) ohledně situace v pražské dopravě. Hřib by měl podle hlavy státu vyhlásit stav nebezpečí, omluvit se a zvážit také rezignaci. Primátor na to reagoval slovy, že považuje prezidentova slova za kampaň.

Prezident Zeman v dopise Hřiba vyzývá k okamžité nápravě podle něj dramatické situace v pražské dopravě a vyvození patřičných důsledků z pochybení, které podle hlavy státu nemá v české komunální politice obdoby.

"Důsledkem naprosto amatérského přístupu k plánování a dohledu nad opravami pražských silnic, či dokonce zcela záměrného diletantství směřovaného vůči pražským i mimopražským řidičům, je hlavní město naprosto dopravně paralyzované, což již zdaleka není jen tématem pražským, ale vzhledem k významu metropole i tématem celonárodním," píše Zeman v dopise, který zveřejnil na hradním webu.

Související obsah

Zeman Hřiba vyzval nejenom k nápravě situace, ale také omluvě a zvážení rezignace na svou funkci. Navíc je podle něj vhodné, kvůli dopravní situaci v hlavním městě, vyhlásit také stav nebezpečí. Zmínil především situaci v ulici Zenklova, kde kvůli okolním uzavírkám stojí jak auta, tak tramvaje, či nově v ulici Veselská, kde pro změnu stojí autobusy dopravující do Prahy lidi z širokého okolí.

"Vaše představa řidičů automobilů jako někoho, kdo tento způsob dopravy využívá kvůli vlastnímu pohodlí, je zcela nemístná. Automobil slouží především těm lidem, kteří jej využívají k dopravě do zaměstnání, přepravě zboží, objemných nákupů, transportu dětí do škol či k vyšetřením v nemocnici," napsal dále prezident.

Zeman také uvedl, že zároveň nijak nesnižuje primátorův seznam politických úspěchů z období jara a léta tohoto roku. Zmínil například vyjednání slevy na vstupné v Muzeu vidlí či nabídku bezplatných výpůjček růžových sdílených kol.

Reakce na otevřený dopis prezidenta republiky: Za poslední roky, co si pamatuji, pan prezident o Pražany neprojevil...

Posted by Zdeněk Hřib - primátor Prahy on Tuesday, September 7, 2021

"Stejně tak bych mohl i já v duchu tohoto folklóru vyzvat pana prezidenta ke zvážení jeho rezignace. Třeba kvůli hájení zájmů jiných mocností namísto České republiky v kauze ruských agentů a výbuchu ve Vrběticích, jeho neustálé snaze rozeštvávat společnost nebo kvůli neschopnosti dodat národu sílu v době koronavirové krize," reagoval na facebooku Zdeněk Hřib.

Pražané si na dopravní situaci v hlavním městě stěžují na sociálních sítích už několik týdnů. Za výrazným omezením v dopravě stojí především řada oprav a uzavírek. Prázdninové opravy komunikace se totiž v létě nestihly a Praha tak zůstává i nadále rozkopaná.

"Když už ale nejvíc ze všeho záleží prezidentovi naší země na stavu silnic, předpokládám, že zítra pan prezident vyzve k rezignaci i ministra dopravy. Vždyť i na D1 jsou kvůli opravám uzavírky a zácpy. Mimochodem o žalostné dopravní situaci na této klíčové dopravní tepně svědčí i to, že pan prezident do Brna raději letěl 1. září letadlem, než aby jel autem po D1. Tato prezidentova cesta mimochodem stála po započítání amortizace letadla cca 450 tisíc korun," dodal Hřib.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Fiala navrhne Michala Koudelku na šéfa BIS

Premiér Petr Fiala (ODS) navrhne Michala Koudelku na šéfa Bezpečnostně informační služby. Sněmovní bezpečnostní výbor návrh projedná 3. února. Koudelka zastával funkci ředitele BIS už v letech 2016 – 2021.

Krátká zpráva

Joe Biden vulgárně zareagoval na reportéra, pak mu volal s omluvou

Americký prezident Joe Biden v pondělí vulgárně zareagoval na otázku reportéra Fox News. Novinář Peter Doocy se zeptal: "Myslíte si, že inflace je před volbami politickou přítěží?" Biden odpověděl a následně dodal: "Pitomý zku*vysyn." Nadávku, která neměla být veřejná, ale zachytily mikrofony. Biden později novináři zavolal, aby se mu omluvil.

Krátká zpráva

Hackeři zaútočili na běloruské železnice, požadují propuštění politických vězňů

Hackerská skupina Cyber Partisians vyřadila z provozu běloruské železnice. Aktivisté požadují propuštění 50 politických vězňů, které běloruský režim drží za mřížemi a také odchod ruských vojsk ze země. Jde o první hackerský útok, kdy útočník nepožaduje peníze, ale politické kroky.

Píše se na Deník.cz