Zahraničí

Americký dron nezabil v Kábulu teroristu, ale humanitárního pracovníka

Americký dron nezabil v Kábulu teroristu, ale humanitárního pracovníka
Zdroj: Profimedia

Závěry nového vyšetřování New York Times ukazují, že útok amerického dronu na konci srpna v Kábulu nezabil nebezpečného teroristu, který řídil auto naložené výbušninou, ale nevinného afghánského humanitárního pracovníka, zaměstnaného americkou nevládní organizací. Při útoku bezpilotního letounu zahynulo také několik dětí. Informace přinesla agentura RT.

Oficiální verze Pentagonu uvádí, že útok bezpilotního letounu z 29. srpna se zaměřil na bílou Toyotu patřící teroristické skupině Islámský stát Khorasan (ISIS-K), která se přihlásila k explozi u kábulského letiště, při které zahynulo 12 amerických vojáků a více než 170 afghánských civilistů.

Několik úředníků tvrdilo, že "sekundární exploze" prokázaly, že auto bylo naloženo výbušninami. Vizuální vyšetřování zveřejněné v pátek v New York Times však nenašlo žádné stopy po sekundárních explozích, pouze úlomky rakety Hellfire, která zabila humanitárního pracovníka Zemariho Ahmadiho včetně sedmi dětí.

Související obsah

​Ahmadi pracoval 14 let v americké nevládní organizaci Nutrition &Education International, která vystavěla továrny na sóju a distribuovala potraviny podvyživeným Afgháncům. 29. srpen pro něj byl normální den, vyzvedával kolegy cestou na snídani v kanceláři nevládní organizace ve čtvrti Karte Seh v Kábulu.

To, co si americká armáda vyložila jako sérii podezřelých pohybů, byl typický den v Ahmadiho životě. "Podezřelé balíčky", které nakládal do auta, byly ve skutečnosti barely s vodou, které Ahmadi vezl svým známým, kteří se tou dobou potýkali s jejím nedostatkem. Když jel Ahmadi domů, jeho auto obklopily dětmi ze sousedství. Přesto operátoři dronu tvrdili, že na místě viděli pouze jednoho dospělého muže. Dron MQ-9 Reaper pak vypálil na auto jednu raketu Hellfire.

Americká armáda tvrdila, že velké sekundární exploze prokázaly, že auto bylo ve skutečnosti bombou, která měla zabít další Američany na letišti. Jedním z lidí, kteří to řekli, je předseda sboru náčelníků štábů generál Mark Milley. "V tuto chvíli si myslíme, že postupy byly správně dodrženy a byl to spravedlivý úder," řekl Milley novinářům 1. září poté, co skončil americký letecký transport z Kábulu. The Times však tvrdí, že jeho reportér ukázal fotografie a videa z místa činu třem odborníkům, kteří se všichni shodli, že poškození odpovídá jedinému útoku raketou Hellfire.

Jen několik dní před svou smrtí Ahmadi požádal o zvláštní vízum k emigraci do USA se svou rodinou. Místo toho byli zabiti při útoku bezpilotního letounu, který Pentagon triumfálně oznámil jako zabití "plánovače ISIS-K". Místní média a Tálibán okamžitě uvedly, že při útoku zahynuli civilisté. Konečný počet mrtvých byl tři dospělí a sedm dětí.

Týden po útoku přinesla agentura RT informace získané od mladšího bratra Zemari Ahmadiho Emalem, který přežil útok dronu, protože v tu chvíli byl venku na ulici. Popsal děsivé okamžiky poté, co raketa Hellfire zasáhla jejich dvůr a okamžitě zabila některé členy jeho rodiny s tím, že další zemřeli na způsobená zranění.

Ahmadi nazývá Američany "naprostými lháři" za to, že naznačují, že jeho bratr byl nějak spojen s ISIS-K, a požaduje vyšetřování evidentně zpackaného útoku. Říká, že ani lidé ze Západu, ani místní úřady neprojevily zájem prozkoumat místo útoku dronu a zjistit fakta. Ahmadiho příbuzný Jamshid Yousoufi, jehož dvouletá dcera Sumaya byla na návštěvě u rodiny a zemřela při útoku, neskrýval své emoce při rozhovoru pro RT. "Bez jakéhokoliv důkazu, bez jakéhokoliv vyšetřování, na nás zaútočili a zabili naše děti a my jim nikdy neodpustíme," řekl Yousoufi.

TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz