Zahraničí

Tisíce lidí se stále snaží dostat z Afghánistánu. Bojí se Tálibánu

Z Afghánistánu se stále snaží dostat tisíce lidí a řada z nich chce od nové vlády získat platné cestovní doklady. A proto stojí před nově otevřenými místními úřady dlouhé hodiny, což velmi často končí potyčkami s Tálibánci. Lidé se snaží ze země dostat hlavně kvůli tvrdé vládě radikálů, ale čím dál tím víc je trápí i nedostatek potravin.

Platný pas jako šance, jak se dostat ze země. Ten je teď nadějí pro mnoho Afghánců. "Mnoho z těchto lidí je nemocných, mnozí jsou studenti a jsou tu i další, kteří si chtějí obnovit své pasy,“ popsal situaci obyvatel Kábulu Shafiqullah Fahllah.

Tálibán lidi opakovaně vyzval, aby Afghánistán neopouštěli. Chtějí, aby vzdělaní lidé sloužili své zemi. Zatímco někteří chtějí uprchnout, jiní tvrdí, že v zemi je konečně bezpečno. "Tálibán nastolil dobrý režim a má nejlepší právní systém v historii Afghánistánu," myslí si například jeden z obyvatelů Kábulu.

Radikální hnutí v zemi obnovilo tvrdé tresty. Věznice se plní a realitou v ulicích jsou podle svědků vystavená těla popravených. Mnozí Tálibánci by ale uvítali ještě tvrdší pravidla. "Roky jsme bojovali a přinášeli oběti. Právě teď musí být jakýkoliv rozsudek, který učiníme, v souladu s tvrdým právem šaría," prohlásil bojovník Tálibánu.

Související obsah

Bojovníci Tálibánu tak často v ulicích prosazují své vlastní pojetí pořádku. Ženy ve strachu raději zůstávají doma. Obchody a podniky vlastněné ženami jsou zavřené. "Ženy, které tu pracovaly, se bály, že bojovníci Tálibánu přijdou do naší kavárny a zbijí je. Proto jsme ji museli zavřít," tvrdí majitelka kábulské kavárny Nikee Tabasum.

V zemi se zhoršuje i humanitární situace. Až 14 milionů Afghánců trpí nedostatkem potravin. Podle odhadů organizace UNICEF bude do konce roku podvýživou trpět polovina dětí mladších pěti let.

Tereza Masopustová, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz