Změna času

Vláda rozhodne o termínech střídání času. Mělo by skončit? ANKETA

Vláda rozhodne o termínech střídání času. Mělo by skončit? ANKETA
Zdroj: Getty Images

Vláda v pondělí rozhodne o termínech změn času pro následujících pět let. Očekává se, že i nadále půjde o poslední březnovou neděli a poslední neděli v říjnu. Střídání času mělo v Evropské unii skončit už v roce 2019, členské státy se ale neshodly, jaký čas by v sedmadvacítce zůstal natrvalo. Nepodařilo se jim to ani letos.

Česká vláda bude v pondělí schvalovat nařízení, které určí přesná data střídání zimního a letního času v příštích pěti letech. Termíny by měly odpovídat dosavadní evropské směrnici, podle níž v členských zemích letní čas začíná poslední neděli v březnu a končí poslední říjnovou neděli.

Čas se měl v EU přestat měnit už v roce 2019. Státy se ale nedokázaly dohodnout na tom, jaký z časů by v sedmadvacítce zůstal. Nepovedlo se jim to ani letos na druhý pokus.

Letní čas v příštích pěti letech

Začátek Konec
27. března 2022 30. října 2022
26. března 2023 29. října 2023
31. března 2024 27. října 2024
30. března 2025 26. října 2025
29. března 2026 25. října 2026

Podle ministerstva práce a sociálních věcí, které má střídání času v Česku na starosti, jednání o konci změn nepokračují. Jednotné termíny střídání jsou důležité zejména kvůli správnému fungování trhu nebo dopravy, upozornil resort. Prý vůbec není jisté, zda se EU k věci někdy vrátí.

Související obsah

Po sílící kritice nejenom těch, kteří kvůli změnám času trpí zdravotními problémy, iniciovala před třemi lety jednání o jejich zrušení Evropská komise. Jejího průzkumu se jenom v Česku zúčastnilo 4,6 milionů lidí a výsledek byl jednoznačný – 84 procent respondentů si přálo konec střídání času. Kvůli nejednotě mezi členskými zeměmi ale musejí stále čekat.

Letos letní čas skončí v neděli 31. října.

O zrušení změny času jednal Evropský parlament už před dvěma lety. Podívejte se na reportáž TV Nova: 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Změna času

Důležité Události

Krátká zpráva

Zemědělci zasažení tornádem dostanou odškodnění od státu

Zemědělci z Jihomoravského a Ústeckého kraje, které v červnu zasáhly přírodní pohromy, v blízké době dostanou od ministerstva zemědělství 80 procent peněz z přiznané částky jako odškodnění. Mezi 81 žadatelů, u nichž pracovníci Škodní komise Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) šetřili, se rozdělí 627 milionů korun. Fond začal vydávat tzv. zálohová rozhodnutí a platby bude posílat záhy po vydání, aniž by se čekalo na nabytí právní moci rozhodnutí.

Krátká zpráva

Sněmovna odvolala Hanu Lipovskou z Rady České televize

Poslanci v pátek odpoledne odvolali Hanu Lipovskou (za Volný blok) z postu členky Rady České televize. Pro odvolání Lipovské hlasovalo celkem 63 poslanců, dalších 11 bylo proti. Důvodem odvolání bylo porušení zákona a také ztráta nezávislosti. Hana Lipovská totiž kandiduje v nadcházejících volbách do Poslanecké sněmovny. Odvolání už minulý týden doporučil sněmovní volební výbor. Členkou rady ČT byla Lipovská od května loňského roku.

Píše se na Deník.cz