Zajímavosti

Červené maso zvyšuje riziko předčasné smrti. Lze to ale zvrátit, tvrdí vědci

Červené maso zvyšuje riziko předčasné smrti. Lze to ale zvrátit, tvrdí vědci
Zdroj: Thinkstockphotos

Podle nejnovější studie vědců z Harvardovy univerzity zvyšuje konzumace červeného masa riziko předčasné smrti. Jeho nadměrná spotřeba napomáhá cukrovce, onemocněním srdce a cév i některým druhům rakoviny. Negativní účinky červeného masa se však podle vědců dají zvrátit změnou jídelníčku.

Vědci dlouhých 16 let pozorovali zdravotní stav 53 tisíc žen ve věku od 30 do 55 let a 28 tisíc mužů ve věku 40 až 75 let, kteří na počátku studie netrpěli žádnými onemocněními srdce a cév ani rakovinou.

Výzkum nakonec ukázal, že u lidí, kteří v průběhu osmi let jedli více červeného masa, se zvýšilo riziko předčasné smrti. "Velké množství důkazů prokázalo, že vyšší konzumace červeného masa, zejména vysoce zpracovaného červeného masa, je spojena s vyšším rizikem cukrovky druhého typu," informují vědci ve zprávě.

Výsledky studie také naznačují, že souvislost mezi konzumací červeného masa a zvýšeným rizikem úmrtí může být způsobena kombinací složek, které podporují kardiometabolické poruchy. Jde o nasycené tuky, cholesterol, železo a karcinogenní sloučeniny, jež se tvoří vařením při vysokých teplotách.

Související obsah

Během výzkumu se navíc prokázala souvislost mezi zvýšenou spotřebou červeného masa a úmrtími v důsledku nemocí srdce a cév, respiračních a neurodegenerativních onemocnění, mezi které patří například Alzheimerova choroba. Rizikové je hlavně vysoce zpracované maso jako slanina, párky, klobásy a salámy.

Pokud se pojídání těchto pokrmů zvýšilo o tři a půl porce týdně, riziko úmrtí narostlo o 13 procent. "Zároveň se potvrdilo, že vztah mezi konzumací červeného masa a vyšším rizikem úmrtí existuje bez ohledu na další faktory, jako jsou věk, úroveň fyzické aktivity, kouření a pití alkoholu," dodali vědci.

Negativní účinky červeného masa se však podle vědců dají zvrátit změnou jídelníčku. Lidé by do něj měli zapojit více celozrnných produktů a zeleniny. Důležité jsou také bílkoviny, které můžeme nalézt například ve vejcích, rybách a luštěninách.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zajímavosti

Důležité Události

Krátká zpráva

Sněmovna odvolala Hanu Lipovskou z Rady České televize

Poslanci v pátek odpoledne odvolali Hanu Lipovskou (za Volný blok) z postu členky Rady České televize. Pro odvolání Lipovské hlasovalo celkem 63 poslanců, dalších 11 bylo proti. Důvodem odvolání bylo porušení zákona, a také ztráta nezávislosti. Hana Lipovská totiž kandiduje v nadcházejících volbách do Poslanecké sněmovny. Odvolání už minulý týden doporučil sněmovní volební výbor. Členkou rady ČT byla Lipovská od května loňského roku.

Krátká zpráva

Cestování z některých zemí zpřísní

Ministerstvo zahraničí opět změnilo cestovatelský semafor. Od pondělí 20. září se Slovinsko přesune do tmavě červené kategorie. Neočkovaným lidem se zkomplikuje návrat z Lotyšska, Rumunska a San Marina, které se přesunou z oranžové kategorie do červené. Jednodušší naopak bude návrat z Islandu, Portugalska a Baleárských ostrovů, které se posunou do oranžové.

Píše se na Deník.cz