Zahraničí

Útoky z 11. září ovlivnily celý svět. Navždy změnily leteckou dopravu

Tragédie z 11. září neovlivnila jen životy Američanů. Za posledních 20 let se Spojené státy i celý svět musely zcela změnit, aby se dokázaly novým teroristickým hrozbám bránit. Začala invaze do Afghánistánu, proměnou prošly bezpečnostní složky a navždy se změnila i letecká doprava.

Útoky z 11. září odstartovaly nový boj, do kterého se zapojil téměř celý západní svět. Boj proti terorismu. Armády států NATO obratem vtrhly do Afghánistánu, Američané nazvali misi Trvalá svoboda a cílem bylo potlačit terorismus. Právě v Aghánistánu totiž měla sídlo teroristická organizace Al-Káida.

Trvalo dlouhých deset let bojů, než se podařilo dostat jednoho z vůdců Al-Káidy Usámu Bin Ládina. "Panovaly obavy, že se Bin Ládin bude bránit zajetí a on se skutečně vzpíral. O chvíli později Bin Ládina zastřelili. Ozbrojený nebyl," uvedl tehdejší mluvčí Bílého domu Jay Carney. 

Západní armády v Afghánistánu zůstaly 20 let – až do konce srpna letošního roku. Do bojů zasáhly sta tisíce vojáků. Přes 3500 z nich už se domů nevrátilo, mezi mrtvými bylo i 14 českých vojáků. Jen USA stála válka v přepočtu 48 bilionů korun.

Související obsah

"Musíme se poučit z našich chyb. Za prvé, naše mise musí mít jasné, dosažitelné cíle, ne cíle, které jsou nedosažitelné. Za druhé, musíme se hlavně starat o národní bezpečnost USA," prohlásil americký prezident Joe Biden.

Odchod vojsk z Afghánistánu ukončil dlouhou éru boje proti teroristickým organizacím. Jejich stažení dohodl s Tálibánem ještě Donald Trump v únoru 2020. Američany dosazená vláda poté rychle ztratila kontrolu nad zemí a Afghánistán tak znovu ovládl Tálibán.

"Vlády mnohem víc chápou, že terorismus nelze eliminovat pouze pomocí vojenských nástrojů a mnohem více se klade důraz na zpravodajskou a policejní práci, díky které mohou terorismu i předcházet," vysvětluje politolog Tomáš Šmíd.

Jedenácté září toho ale změnilo víc. V USA například vznikl speciální Úřad pro bezpečnost v dopravě. Na letištích po celém světě se výrazně zpřísnily prohlídky a kontroly zavazadel.

Kateřina Sejková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz