Zahraničí

Papež František přiletěl na Slovensko. Lidé podle něj ztrácejí svou svobodu

Papež František v neděli odsloužil závěrečnou mši v Budapešti a setkal se s maďarským premiérem Viktorem Orbánem. Poté zamířil na Slovensko, kde ho na letišti přivítal dav lidí. Kromě Bratislavy pojede hlava katolické církve i do Košic, kde se setká i s romskou komunitou.

Čtyřdenní návštěva papeže Františka na Slovensku začala v neděli odpoledne. O půl čtvrté hlava katolické církve dorazila na bratislavské letiště. Po slavnostním uvítání zamířil do Apoštolské nunciatury, kde přednesl projev, ve kterém varoval před moderním otroctvím a vyzvihl svobodu mysli a duše.

"Neztratili jsme my křesťané horlivost? To, co nás osvobozuje, je pravda evangelia, nebo uspokojení komfortu?" prohlásil papež. Lidé by se podle něj neměli zaměřovat jen na své potřeby. "Naše svoboda není úplnou bez svobody našich bratrů a sester," řekl. Evropa podle něj nebude svobodná, dokud budeme upřednostňovat vlastní sobecké potřeby.

V podvečer má František ještě v plánu soukromé setkání s duchovními. V pondělí ho pak čekají schůzky s prezidentkou Zuzanou Čaputovou, premiérem Eduardem Hegerem a dalšími politiky, se zástupci občanské společnosti i židovské komunity.

Svatý otec se v úterý přesune do východoslovenských Košic. Kromě jiného tam navštíví romské sídliště Luník IX. To nechvalně proslulo pro dezolátní stav paneláků i hromady odpadků na prostranstvích před nimi. V posledních týdnech tam proto probíhají úklidové práce i renovace silnic, chodníků a některých budov.

V jedné z tamějších základních škol dokonce vzniká tiskové centrum, které bude odbavovat veškeré informace související s návštěvou papeže. Ještě v srpnu v něm byly umístěny záchodové mísy nebo rozbitá umyvadla.

Související obsah

Kdo se chce dostat do papežovy blízkosti, musí se dopředu zaregistrovat. Podle původních přísných pravidel mohli na události spojené s návštěvou pouze očkovaní proti covidu-19, nakonec ale bude stačit i negativní test nebo imunita po prodělání onemocnění v uplynulých 180 dnech.

Slovenská vláda na papežovu čtyřdenní cestu vyčlenila 5,4 milionu eur, tedy bezmála 140 milionů korun.

Zdroj: Profimedia
TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz