Domácí

Čeští horolezci uvázli na sedmitisícovce v Pákistánu, čekají na záchranu

Čeští horolezci uvázli na sedmitisícovce v Pákistánu, čekají na záchranu
Zdroj: Profimedia

Dva čeští horolezci a jejich průvodce uvázli v 6900 metrech při zdolávání hory Rakapoši v Pákistánu. Horolezci v současné době čekají na záchranu. V oblasti však panuje špatné počasí, které komplikuje vzlet vrtulníků.

Jedná se o české horolezce Jakuba Vlčka a Petra Macka, oba muži navíc podle všeho neměli k výstupu na horu povolení, což zkomplikovalo byrokracii potřebnou pro jejich záchrannou operaci, píše portál Explorersweb.

Vlček už v pátek informoval, že výstup na Rakapoši byl úspěšný. Problémy nastaly až při sestupu. Podle informací jsou všichni tři muži v pořádku. V současné době se nachází v třetím kempu, musí ale sestoupit níž, aby se k nim dostal záchranářský vrtulník. V oblasti totiž panuje nepříznivé počasí, které komplikuje jeho vzlet.

Jakmile to počasí dovolí, mají dva vrtulníky vyzvednout profesionálního horolezce Abdula Joshiho a další dva horolezce z pákistánského údolí Hunza, kteří poté zamíří na Rakapoši, aby horolezcům z Česka pomohli. V případě, že se počasí nezlepší, vydá se záchranářský tým pěšky.

Rakapoši je 7788 metrů nad mořem vysoká hora v pohoří Karákóram v Pákistánu. Jedná se o 27. nejvyšší horu na světě.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Černošice rozhodly o Babišově střetu zájmů

Městský úřad Černošice v úterý informoval, že odeslal zmocněnci premiéra Andreje Babiše (ANO) rozhodnutí o jeho údajném střetu zájmů. "Vlastní obsah rozhodnutí Městský úřad Černošice není oprávněn zveřejnit," informoval úřad.

Píše se na Deník.cz