Zajímavosti

Před 30 lety dostali Češi první mobilní síť. Z tehdejších cen mobilů vám spadne brada

Před 30 lety dostali Češi první mobilní síť. Z tehdejších cen mobilů vám spadne brada
Zdroj: Profimedia

Uplynulo 30 let ode dne, kdy v tehdejším Československu byla poprvé spuštěna komerční mobilní síť. Veřejnost tak konečně mohla telefonovat i mimo pevnou linku. Tuto výsadu měl ale jen málokdo. Zatímco dneska je mobilní telefon běžně dostupný, na začátku 90. let byl pro většinu lidí jen nesplněným snem.

Třicetileté výročí od spuštění první mobilní sítě v Československu připomněla Národní digitální knihovna článkem, který vyšel v někdejších novinách Lidová demokracie. Vybudováním sítě byl tehdy pověřen podnik Eurotel, který formálně zanikl v roce 2006 sloučením s Českým Telecomem a následnou transformací na O2.

První pokrytí měla města Praha, Brno a Bratislava, další města si musela počkat. V Praze první vysílač umístili na Žižkovskou věž, dosah byl zhruba 30 až 40 kilometrů. Jen velmi málo Pražanů ale z toho mohlo těžit. Cena přístroje se pohybovala od 33 do 42 tisíc korun.

Související obsah

​I na dnešní poměry je tato cena vysoká, tehdy navíc průměrná hrubá měsíční mzda činila necelých 3800 korun. Pro srovnání, ve druhém čtvrtletí letošního roku překročila průměrná mzda 38 tisíc korun. Nejlevnější mobily se přitom dají sehnat už za 300 korun. Dotykové a chytré mobily začínají na ceně do dvou tisíc korun.

Pokud jste se osypali při představě, že byste museli dát za nejlevnější mobil 30 tisíc, vezměte ještě v potaz inflaci. Telefon, který v roce 1991 stál 33 tisíc korun, by při započítání inflace stál v roce 2020 necelých 114 tisíc korun. Ceny dražších mobilů by se vyšplhaly klidně až na 150 tisíc korun.

Měsíční paušál činil 2500 korun, v dnešních poměrech by to bylo kolem devíti tisíc korun. V této ceně lidé měli 90 minut volání zdarma, za každou další minutu telefonování na jiný mobil platili 15 korun (dneska by to bylo přes 50 korun) a na pevnou linku 18 korun (dnes by to bylo přes 60 korun). Platilo se i za příchozí hovory.

Související obsah

​Kromě pořizovací ceny člověk musel zaplatit navíc 29 tisíc korun jako aktivační poplatek. Prodej a montáž telefonů zajišťoval výhradně Eurotel, k dispozici byly tehdy značky Nokia a Dancall. Ti, kteří si chtěli přivézt telefon sami ze zahraničí, měli smůlu. Neměli nárok na to, aby jejich mobil byl připojen do sítě.

Pro většinu lidí tak byl vlastní mobilní telefon nedosažitelným snem. Navíc se nejednalo o zařízení, které byste mohli nosit jen tak u sebe. Do kapsy se tehdejší mobily zrovna schovat nedaly.

Prvním mobilním telefonem, který se začal v Československu prodávat, byla Nokia Talkman, konkrétně model MD59. Vážil přes čtyři kilogramy a vypadal jako vojenská polní vysílačka. Baterie vydržela jen několik minut hovoru. Byl velmi podobný prvnímu modelu od firmy Nokia (tehdy Mobira), který byl představen v roce 1984.

Wow! Some of you guys have owned a lot of different Nokia devices in your lifetime. Ever used the Mobira Talkman that we launched in 1984? ;)

Posted by Nokia on Wednesday, January 26, 2011

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz