Zahraničí

Bude William posledním králem? Expertka předpovídá konec monarchie

Bude William posledním králem? Expertka předpovídá konec monarchie
Zdroj: Profimedia

Britská monarchie, která má více než tisíciletou tradici, by mohla už za dvě generace zaniknout, tvrdí spisovatelka a expertka na britskou královskou rodinu Hilary Mantelová. Pokud by se její předpověď naplnila, William by byl posledním anglickým králem.

Královna Alžběta podle autorky historických románů a uznávané expertky na královskou rodinu Hilary Mantelové svou funkci zastává velmi dobře. Přesto britské monarchii už mnoho času nezbývá, domnívá se.

"Je velmi těžké pochopit myšlenky, které stojí za monarchií, v moderním světě, kdy jsou ti lidé vnímáni jen jako celebrity," řekla Mantelová v rozhovoru pro The Times. Odhaduje, že v důsledku modernizace by monarchie ve Velké Británii mohla zaniknout už za dvě generace.

V takovém případě by posledním králem byl Alžbětin vnuk William. Spisovatelka prohlásila, že nevěří, že se nejstarší syn Williama a Kate, princ George, stane někdy králem. "Je to spravedlivá předpověď. Ale své peníze bych na to nevsadila," dodala.

Související obsah

​Za své kontroverzní výroky je Hilary Mantelová silně kritizována. Už dříve byla obviněna z toho, že nenávidí Anglii, když prohlásila, že se chce stát irskou občankou.

Průzkumy ukazují, že většina britské populace stále podporuje monarchii. Pro její zachování se na jaře vyslovilo 53 % respondentů, více než čtvrtina by ale chtěla hlavu státu volit. Prezidenta místo krále by uvítali především mladí lidé.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Černošice rozhodly o Babišově střetu zájmů

Městský úřad Černošice v úterý informoval, že odeslal zmocněnci premiéra Andreje Babiše (ANO) rozhodnutí o jeho údajném střetu zájmů. "Vlastní obsah rozhodnutí Městský úřad Černošice není oprávněn zveřejnit," informoval úřad.

Píše se na Deník.cz