Domácí

EU chce zakázat některá antibiotika pro zvířata. Budou zbytečně umírat, tvrdí veterináři

Veterináři z celé Evropy podepisují petici proti návrhu Evropské unie, který má zakázat používání některých antibiotik. Návrh měl vyřešit problém s masem, které právě antibiotika obsahuje. Původní mírnější podobu nařízení vědci podpořili. Jenže během prázdnin ho politici upravili na úplný zákaz. Podle veterinářů budou kvůli tomu zbytečně umírat zvířata.

V praxi by to vypadalo tak, že třeba koni, který má zápal plic, veterinář nepodá antibiotikum dříve, než odebere vzorky a odešle je na vyšetření. To trvá i několik dní. "Jsou případy, kde každá hodina je rozhodující. To je v tu chvíli mrtvé zvíře," vysvětlila chovatelka koní Zuzana Poláková.

"U hospodářských zvířat by to znamenalo automaticky porážku. Malá zvířata to zasáhne u velmi těžkých infekcí, kde se majiteli řekne, nemáme tato antibiotika možnost použít. To znamená se rozloučit se životem psa, kočky, mazlíčka. Obrovský problém bude u zoologických zahrad. Třeba u žiraf, antilop, ale také plazů či papoušků. Ti se bez rychlé léčby neobejdou," řekla prezidentka Komory veterinárních lékařů ČR Petra Šinová.

Související obsah

​"Všichni jsme šli na vysokou školu, abychom ta zvířata zachraňovali. Naším úkolem je chránit lidskou populaci tlumením nákaz u zvířat. Dojde ke zničení potravinové soběstačnosti Evropy," nechal se slyšet veterinář Zdeněk Cvrček.

A totální zákaz prý povede také k rozvoji černého trhu s antibiotiky. Veterináři musejí sehnat 250 tisíc podpisů, aby mohli hlasování, které bude koncem září, zvrátit.

Jan Houška TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chile povolilo sňatky osob stejného pohlaví

Chilský kongres schválil sňatky mezi osobami stejného pohlaví. Zákon ještě musí podepsat prezident, ale ten se již dříve vyslovil pro. V konzervativní katolické zemi trvalo schválení zákona čtyři roky. Chile se tak přidalo k více než dvacítce zemí světa, kde jsou homosexuální sňatky legální. Z latinské Ameriky jsou to ještě Argentina, Brazílie, Kolumbie, Kostarika a Uruguay.

Krátká zpráva

Odborníci uklidňují, omikron nebude horší než delta

Dle dosavadních zjištění je „téměř jisté“, že covidová mutace omikron nevyvolává těžší průběh nemoci než varianta delta, spíše by to mohlo být naopak, i když je nakažlivější, prohlásil epidemiolog a poradce americké vlády Anthony Fauci. Podobně se vyjádřil představitel Světové zdravotnické organizace Michael Ryan, který nepochybuje o tom, že současné vakcíny ochrání i v případě omikronu před těžkou formou onemocnění koronavirem.

Píše se na Deník.cz