Domácí

Česko čeká velmi silná druhá vlna klíšťat. Daří se jim kvůli počasí

Kvůli teplému počasí odborníci očekávají v Česku velmi silnou druhou vlnu aktivity klíšťat. Těmto nebezpečným parazitům se letos dařilo díky vlhkému jaru. Během covidové pandemie pobývalo i více lidí v přírodě, což se pravděpodobně projeví tím, že kvůli klíšťatům onemocní více lidí.

Neštěstí nechodí po horách, ale po lidech. A velmi často číhá i v trávě. Na infekci od klíšťat naštěstí zabírají třítýdenní antibiotika. 

"Do doby, než se mi vytvořil flek na kůži o velikosti pět až šest centimetrů, jsem nevěděl, že mám boreliózu," řekl Jiří Brzek, kterého nakazilo infikované klíště.

Druhá vlna aktivity klíšťat přichází tradičně v září. Že je jich letos ale o dost víc, spočítal i odborník na hmyz Bohuslav Mocek z Pardubic, který jich na sobě po procházce v přírodě našel zhruba dvacet.

Související obsah

​Teplo a deštivé počasí způsobily, že klíšťata byla před prázdninami velmi aktivní. Lidé navíc kvůli koronaviru trávili více času v přírodě, a to se patrně odrazí i na počtu nakažených.

Encefalitidu můžete dostat za pár hodin. Borelióza se odhaduje na 10 až 12 hodin. Loni se encefalitidou nakazilo skoro tisíc lidí, což je nejvíce za posledních devět let. Boreliózu má v Česku každé páté klíště, jejich aktivita teď kvůli nezvykle teplému počasí opět stoupá.

Jan Houška TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz