Zahraničí

Severní Korea znovu hrozí světu. Opět odpálila rakety

Severní Korea se pochlubila úspěšným testem řízených střel dlouhého doletu, které by byly schopné zasáhnout většinu Japonska. Střely podle oficiálního prohlášení komunistického režimu uletěly okolo 1 500 kilometrů a zasáhly stanovený cíl. Spojené státy americké už zkoušku odsoudily.

Raketa za raketou stoupající k nebi nad Korejským poloostrovem. Obrázek, který léta děsil svět. Poslední zkoušku balistických raket provedla KLDR v březnu tohoto roku jen pár týdnů po inauguraci amerického prezidenta Joea Bidena. Teď Kim Čong-un světu pohrozil znovu.

Pchjongjang v průběhu soboty a neděle provedl zkoušku hned dvou střel dlouhého doletu, které jsou schopné urazit vzdálenost až 1 500 kilometrů. Můžou tedy bez problému zasáhnout okolní státy, a to včetně Japonska.

Japonsko je ze situace nervózní. "Ano, je pravda, že Severní Korea odpálila střelu s dosahem 1500 kilometrů. Ohrožuje to mír a bezpečnost Japonska a jeho nejbližšího okolí. Jsme tím skutečně znepokojeni," uvedl vrchní tajemník japonské vlády Katsunobu Kato.

Související obsah

Obě střely, které jsou schopny nést jadernou hlavici, letěly 126 minut a po zasažení cílů spadly do severokorejských teritoriálních vod. Podle zahraničních pozorovatelů komunistický režim testuje reakci okolních států a také ukazuje světu, že ekonomická krize ani hladomor zbrojní průmysl neochromily.

Testy proběhly jen pár dní po oslavách 73. výročí vzniku KLDR, jejichž součástí je tradičně velkolepá vojenská přehlídka. Ta má stejně jako samotné raketové testy varovat vnější svět, který proti nejizolovanější zemi světa zavedl tvrdé sankce a v samotné Koreji také plní roli propagandy.

mb, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz