Domácí

V Česku roste počet závětí. Nový projekt umožní ušetřit za notáře

V Česku roste počet závětí. Nový projekt umožní ušetřit za notáře
Zdroj: Getty Images

Mezinárodní den závětí připadl na 13. září. K tomuto datu vyhlásila koalice Za snadné dárcovství možnost, jak ušetřit na poplatcích za notáře. Tu bude možné využít po další měsíc, tedy až do 12. října.

"V tomto období dárcům a dárkyním, kteří ve své poslední vůli pamatují na dobročinnou organizaci blízkou jejich srdci, proplatí notářský poplatek za sepsání závěti. Prostřednictvím dobročinné závěti lze konat dobré skutky jak za života, tak i po něm, a pokud se zůstavitel rozhodne jinak, závěť lze vždy změnit či zrušit," uvedla organizace Člověk v tísni, která je členem koalice Za snadné dárcovství.

Postup je jednoduchý. Stačí zajít k notáři, sepsat závěť, ve které člověk pamatuje i na dobročinné účely, a kontaktovat koalici Za snadné dárcovství. Podrobnosti k projektu najdete zde.

Související obsah

Člověku v tísni za posledních pět let odkázali lidé celkem 25 milionů korun. Jedním z největších dárců byla Jana Fibigerová. Jako zdravotnice se dlouhodobě věnovala pomoci malým dětem. Organizaci odkázala více než 10 milionů korun. Ty pomohou dětem v Angole, Zambii a Etiopii.

V koalici Za snadné dárcovství jsou organizace jako Amnesty International, Arnika, Hnutí Duha, Skaut, Nesehnutí, Výbor dobré vůle, SOS dětské vesničky a další.

Podle Notářské komory ČR sepsali Češi v prvním pololetí letošního roku 13 419 závětí. To je meziroční nárůst o 1945 posledních vůlí.

"Lidé většinou předcházejí možným sporům mezi příbuznými, které by po jejich smrti mohly nastat, nebo chtějí zamezit dědění podle zákonných dědických tříd. Svůj majetek tedy neodkazují příbuzným, ale například přátelům či institucím, na které dědické třídy nepamatují a které můžete za dědice povolat pouze prostřednictvím závěti," vysvětlil prezident Notářské komory ČR Radim Neubauer.

Související obsah

​Pokud jde o ceny závěti, tak ty se mohou lišit. Základní závěť přijde na 1500 korun bez DPH. "Notář od pořizovatele zjistí jeho majetkovou situaci, odkázání majetku s ním zkonzultuje a upozorní ho na úskalí a možná rizika. S takovou závětí má pořizovatel největší jistotu, že jeho vůle bude naplněna," popsal Neubauer.

Existují ale i složitější závěti, které stojí víc. Mohou se vyšplhat až na dvojnásobek.

"Pokud notář do úschovy přijme závěť sepsanou samotným pořizovatelem, snižuje se jeho odměna na 800 Kč + DPH. Ve všech případech je nutné připočíst 100 Kč + DPH jako odměnu notáře za zápis a 200 Kč + DPH za realizaci samotného zápisu do centrální Evidence právních jednání pro případ smrti. Při pozůstalostním řízení v této evidenci notář zjišťuje, zda závěť byla pořízena. Dalších 300 Kč + DPH jsou hotové náklady notáře. Cena závěti tedy může stát až 3600 Kč + DPH," doplnil Neubauer.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Rusko podle Britů plánuje dosadit do čela Ukrajiny “svého“ politika

Britské ministerstvo zahraničí zveřejnilo informaci, že ruský prezident Vladimír Putin plánuje spiknutí s cílem dosadit do čela Ukrajiny “svého“ tedy prokremelského politika. Velmi neobvyklé je, že uvedlo i jeho jméno. Má jím být Jevgenij Murajev, majitel médií a někdejší poslanec ukrajinského parlamentu, který se již dříve vyslovil pro ruskou anexi Krymu.

Píše se na Deník.cz