Zajímavosti

Tajemná epidemie sklátila útočníky u Barcelony! Výzkum odhalil podrobnosti

Tajemná epidemie sklátila útočníky u Barcelony! Výzkum odhalil podrobnosti
Zdroj: Profimedia

Výzkum španělských vědců odhalil zatím neznámou epidemii, která řádila mezi bojovníky při dobývání Barcelony v 17. století. Podle vědců se jedná o paratyfus z Nového světa, který původně do Ameriky přitáhli právě dobyvatelé z Evropy, dost možná přímo ze Španělska.

Pozůstatky stovek vojáků objevili archeologové před několika lety u Barcelony v místech výstavby železničního nádraží. Jednalo se o vojáky krále Filipa IV. Španělského. Ti k Barceloně přitáhli v roce 1652 jako součást potlačení revolty Katalánců, kteří se spojili s francouzským králem, a město oblehli.

Mezi útočníky a pravděpodobně i obránci Barcelony pak vypukla vražedná epidemie. Na kostech mrtvých vojáků nenašli archeologové žádná zranění. Někteří byli pohřbení v uniformách, a dokonce i botách, což bylo nezvyklé vzhledem k nedostatku výstroje ve válečných dobách. U některých těl byly dokonce mince. "Vypadalo to, jako by je pohřbívali ve spěchu," uvedl výzkumný tým.

Jak informoval portál El País, nedávný průzkum DNA pozůstatků dvou vojáků, původem z Baskicka a Sardínie, odhalil několik překvapivých faktů. Genetik Carlos Lalueza-Fox ze Španělského národního výzkumného ústavu (CSIC) a šéf výzkumného týmu ještě před vypuknutím pandemie koronaviru navrtal zuby vojáků a analyzoval jejich DNA.

Související obsah

Obsahovaly stopy bakterií z rodu salmonela, které způsobují paratyfus. To je střevní onemocnění, které se přenáší znečištěnou vodou či potravinami. V novověku na nemoc umíral až každý pátý pacient.

Zvláštností ovšem je, že bakterie byla přivlečená z Nového světa, kam ji zase přitáhli dobyvatelé z Evropy. To se podařilo vědcům zjistit při genetickém výzkumu a srovnáním s výsledky z vykopávek v Mexiku, kde v jednom regionu vyhladil paratyfus zavlečený konkvistadory většinu jeho domorodých obyvatel.

"Předchůdce bakterie v Mexiku a té nalezené nyní v Barceloně pravděpodobně pochází z Evropy, dost možná přímo ze Španělska," prohlásil genetik Johannes Krause, který se podílel na zmíněném výzkumu v Mexiku.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz