Naše Česko

Cena Michala Velíška: Kdo se stane letošním hrdinou? Můžete ho nominovat

V pondělí to bylo 16 let, kdy se střihač TV Nova Michal Velíšek zastal napadené ženy na Karlově náměstí v Praze a zaplatil za to životem. K připomenutí jeho hrdinského činu uděluje už 16 let TV Nova a Nadace ADRA cenu, která nese jeho jméno. A přesně v den výročí tragické události startuje další ročník. Nominovat hrdiny nyní můžete i vy!

Dvanáctiletý Jakub letos o prázdninách zachránil život své kamarádce. "Šli jsme se koupat a chtěli jsme skočit na druhou stranu, ona uklouzla a spadla dolů," popsal incident Jakub König (12). Okamžitě zareagoval a pro kamarádku skočil do vody.

"Bez ohledu na ohrožení svého zdraví začal kamarádku z vody zachraňovat, pak přispěchal na pomoc další muž," doplnila Veronika Hokrová, mluvčí plzeňské policie. "Já jsem na Jakuba pyšná, je to hrdina. On je odmala takový záchranář," chlubila se jeho maminka Alena Königová.

Jakub je za svůj čin mezi nominovanými na Cenu Michala Velíška. Ocenění za statečnost v minulosti dostal například i Petr Vejvoda, který zaplatil životem za to, že chránil spolužačky před ozbrojenou psychicky narušenou ženou (více v článku zde).

Související obsah

A právě události dokazující, že mezi námi žijí stále lidé, kteří nejsou lhostejní, se dějí denně. Víte o někom, kdo se postavil násilí, nespravedlnosti, čelil přírodním živlům nebo poskytl pomoc při havárii, a tak zachránil někomu život? Nominujte jej na Cenu Michala Velíška 2021, kterou již pošestnácté vyhlašují společně Nadace ADRA a televize Nova.

Nominovat své hrdiny můžete už nyní zde. Tuto možnost máte do 1. října. Hrdinství má mnoho podob. Na ty opravdové hrdiny ale musíte ukázat vy, protože oni sami se hrdiny být necítí. Rozhlédněte se okolo sebe a dejte nám o nich vědět. 

Nominovat můžete dospělé i děti, kteří se nečekaně ocitli v situaci, kdy šlo někomu o život či zdraví. Nezaváhali a pomohli. Podmínkou je, aby zachránce nebyl profesionál, tedy lékař, zdravotník, policista, voják, záchranář, hasič, včetně dobrovolného, a aby se událost stala v Česku v době od 13. září 2020 do 12. září 2021. 

Související obsah

​Podnětem tohoto morálního ocenění se stal čin Michala Velíška, střihače Televize Nova, který byl odpoledne 13. září 2005 zastřelen na Karlově náměstí v Praze. Třebaže měl v kočárku maličkou dcerku, neváhal nabídnout pomoc neznámé dívce, kterou na lavičce obtěžoval jakýsi muž. Netušil, že násilník má zbraň, a zaplatil za to svým životem.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Naše Česko

Důležité Události

Píše se na Deník.cz