Cena Michala Velíška

Byla předána 15. cena Michala Velíška. Sošku anděla si odnesl Petr Marák

Byla předána 15. cena Michala Velíška. Sošku anděla si odnesl Petr Marák
Zdroj: TV Nova

Televize Nova spolu s Nadací ADRA již 15 let udělují neprofesionálům Cenu Michala Velíška. O držiteli této ceny TV Nova informovala již 18. listopadu 2020. K jejímu slavnostnímu předání však mohlo dojít až nyní. Držitelem sošky anděla je Petr Marák, který zachránil z 3,5 metru hluboké jímky malého chlapce.

O držiteli sošky anděla rozhodli již po patnácté diváci TV Nova, kteří vybírali ze tří finálových příběhů. Neméně důležité pamětní medaile tak byly dnes předány také Pavlu Kottovi, Vlastimilu Zajíčkovi a Ivo Raisrovi.

Všichni ocenění navzdory nebezpečí situace riskovali vlastní životy k záchraně životů jiných. 45letý Petr Marák zachránil osmiletého chlapce, který se propadl do jímky septiku. Hrozilo tehdy, že chlapec nevydrží se silami, než se mu dostane pomoci. Petr na nic nečekal a spustil se do jímky za ním. Předešel tak možné tragédii.

Související obsah

49letý Pavel Kott a 27letý Vlastimil Zajíček zase neváhali skočit do ledového rybníka a vytáhli čtyřčlennou posádku auta, které po střetu s protijedoucím vozidlem skončilo v rybníku. 41letý Ivo Raisr pohotově převzal řízení autobusu plném pasažérů poté, co jeho řidič zkolaboval přímo za volantem při jízdě.

Letošní jubilejní udělování pamětních medailí a legendární sošky anděla mělo být podle přání organizátorů velmi slavnostní. Bohužel ale kvůli pandemii koronaviru a opatřením přijatých vládou se slavnostního vyhlašování mohlo zúčastnit pouze deset lidí.

V Rezidenci primátora hlavního města Prahy se tak sešli kromě Petra Maráka, Pavla Kotta a jejich rodinných příslušníků paní Iva Velíšková, pan Vítězslav Vurst a zástupci TV Nova a Nadace ADRA – Aneta Kožuszniková, Marek Škrla a Iva Fundová-Macková. Speciální poděkování patří také nominovaným dětským hrdinům, kteří si svá ocenění vyzvednou letos poprvé přímo na jejich školách.

Související obsah

Generálním mediálním partnerem projektu jsou TV Nova a TN.cz. Dalšími partnery projektu jsou ČEZ, a.s. a Česká mincovna, a.s., která již tradičně vyrobila pro všechny finalisty stříbrné pamětní medaile. Záštitu Ceně Michala Velíška udělili primátor hlavního města Prahy a MŠMT ČR.

Ohlédnutí za podstatou Ceny Michala Velíška

Dne 13. září 2005 se 32letý střihač TV Nova procházel přes park Karlova náměstí a v kočárku měl devítiměsíční holčičku. Všiml si mladé ženy, kterou obtěžoval neznámý muž. Michal ženu oslovil a zeptal se, jestli nepotřebuje pomoc. V tu chvíli násilník použil pistoli, kterou původně mladé ženě vyhrožoval, právě proti Michalu Velíškovi.

O šest hodin později na následky průstřelů břicha v nemocnici zemřel. Iva Velíšková ztratila mladého manžela, ani ne roční dcera Valentinka ztratila otce a rodiče Michala milovaného syna. Také TV Nova přišla o oblíbeného kolegu a každý rok si tak připomíná ztrátu důležitého člověka, kterou ctí udílením cen pojmenovaných po tomto odvážném člověku.

Související obsah

Pokud se setkáte s příběhy odvahy při záchraně lidského života, můžete prostřednictvím internetových stránek Nadace ADRA zaslat nominaci neprofesionálů, kteří jsou těchto příběhů součástí. Budou pak zařazeny do dalšího ročníku v roce 2021.
 

Reportáž o finálových příbězích 15. ročníku naleznete v tomto článku.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz