Rakovina

Radioaktivní záření může i léčit. Vědci přišli s terapií pro boj s nádory

Radioaktivní záření může i léčit. Vědci přišli s terapií pro boj s nádory
Zdroj: Profimedia

Čeští vědci přišli na způsob, který může pomoci k efektivnějšímu léčení některých zhoubných nádorů. Velký podíl na tom mají chemické sloučeniny, díky kterým vzniká radioaktivní záření, které léčí.

Vědecká skupina z Ústavu anorganické chemie Akademie věd ČR (AV ČR) přišla s výzkumem, který má pomocí sloučenin boru, vodíku a uhlíku velký potenciál při léčbě rakoviny.

Jedná se o protonovou borovou záchytovou terapii (PBCT), při níž se sloučeniny dostanou přímo do rakovinotvorné buňky. Okolní tkáň buňky po zásahu zůstane nepoškozená. Výsledky publikoval časopis Nature Communications.

Související obsah

Protonová borová záchytová terapie funguje pomocí boranu (sloučenina boru a vodíku), který se dostane do postižené buňky. Na řadu přichází protony, které buňku ozáří a vzniká radioaktivní záření alfa, které léčí.

"Tato jednoduchá jaderná reakce zaručuje, že okolní tkáň není poškozena," vysvětluje výhody terapie Drahomír Hnyk z Ústavu anorganické chemie AV ČR.  Vědci však zatím nejsou schopni odhadnout, kdy by se výzkum mohl začít využívat v praxi.

V minulosti se experimenty v oblasti této terapie zakládaly pouze na využívání záporně nabitých boranů. V tomto objevu však naopak kladně nabité karborany (sloučeniny boru, vodíku a uhlíku) zvyšují efektivnost v léčbě zhoubných nádorů.

Na výzkumu se podíleli pracovníci Univerzity Pardubice spolu s Ústavem organické chemie a biochemie AV ČR a s Auburn University v Alabamě.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz