Věda a technika

Průlom v boji s nádory? Objev vědců z Česka nahradí bolestivé vyšetření

Průlom v boji s nádory? Objev vědců z Česka nahradí bolestivé vyšetření
Zdroj: Profimedia

Čeští vědci představili novou zobrazovací metodu, která by mohla lépe diagnostikovat nádory vzniklé hluboko v útrobách těla. Na rozdíl od předešlých metod má mít minimální následky.

Vědecká skupina Komplexní fotoniky z Akademie věd ČR (AV ČR) přišla s výzkumem, který nahrazuje klasickou biopsii biopsií optickou. Při té je možné určit onemocnění pomocí miniaturní kamery, z níž by se získávaly informace o tom, co se děje uvnitř těla.

I když současné zobrazovací metody a technologie, například rentgen, výpočetní tomograf (CT) nebo ultrazvuk, umožňují podívat se hluboko do tkání bez zásahu do těla pacienta, nová zobrazovací metoda poskytne z vyšetření mnohem více detailních informací nutných ke stanovení přesnější diagnózy.

Související obsah

Metoda je založena na vzájemném působení světla, při němž hraje velkou roli polarizace fotonů spolu s biologickými molekulami. Umožňuje zobrazit a vzájemně odlišit různé části tkání hluboko v těle.

“Ačkoli máme ještě před sebou velký kus cesty, ukázka tohoto typu pokročilého nelineárního zobrazování otevírá mnoho možností pro další aplikace vláknových endoskopů,“ představuje metodu Johanna Trägårdhová, vedoucí vědeckého týmu pro nelineární zobrazování optickými vlákny z Ústavu přístrojové techniky AV ČR.

tsim, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz