Domácí

Majitel domu zastřelil údajného zloděje: Má se posílit právo na ochranu? ANKETA

Jaké možnosti obrany má majitel domu, do kterého se vloupal zloděj, aby neporušil zákon? Ve Snídani s Novou o tom diskutovali předseda SPD Tomio Okamura a předseda lidoveckého poslaneckého klubu Jan Bartošek (SPOLU).

Muže, který se mu měl vloupal do obydlí, zastřelil začátkem roku majitel domu na Plzeňsku. Údajný zloděj měl v ruce držet sekeru. Tento případ opět rozproudil debatu o tom, jaké mají lidé zákonné možnosti se bránit.

"Jestliže vám někdo vnikne do baráku a chce vás ohrožovat na životě nebo na zdraví nebo vám chce vzít majetek, tak má člověk právo se bránit zbraní. Je potřeba říci, že obrana musí být přiměřená, ale současně, jestli někoho načapete u sebe doma ve čtyři ráno, tak se nešel napít nebo nezabloudil. To znamená, že člověk má právo se bránit," řekl předseda lidoveckého poslaneckého klubu Jan Bartošek v pořadu Snídaně s Novou.

Podle předsedy SPD Tomia Okamury už dva roky leží ve Sněmovně zákon z pera SPD s názvem "Můj dům, můj hrad". "Ten zákon nám už dva roky blokuje vládní koalice. My do zákona vkládáme větu 'O nutnou obranu se jedná, pakliže je vedená vůči osobě, která neoprávněně vnikla do cizího obydlí za použití násilí nebo pohrůžky bezprostředního násilí, nebo překoná-li překážku, jejímž účelem je zabránění vniknutí, pokud takové jednání může vyvolat u obránce oprávněnou obavu z ohrožení života či zdraví nebo jiné přítomné osoby'," objasnil Okamura.

Související obsah

Okamura vidí hlavní problém v tom, že dnes musí napadený člověk při útoku zvažovat přiměřenou obranu. "Posouváme to tak, že když někdo vylomí dveře, rozbije okno, vypáčí zámek a vnikne k vám, tak ten, kdo se brání, je vždy v právu, pokud se cítí ohrožený na životě. A bude moci bránit i své blízké. Gauneři musí vědět, že jsou ve slabší pozici, zákony musí být odrazující a slušný člověk musí být na prvním místě," přiblížil.

Zákon ale u kritiků vyvolává obavu z toho, že by jej mohli lidé zneužívat. Okamura říká, že to tak není. "Křivé nařčení je zneužitelné u všeho. Kvůli tomu přece nezrušíme všechny zákony na ochranu slušných lidí. Od toho jsou tady soudy a policie, ty by měly umět a musí být připraveny co nejvíce rozlišit, zda-li se jednalo o ten či onen trestný čin. A nejdeme ani tak daleko, jak je tomu ve Spojených státech," vysvětlil.

"I v dnešní době má člověk právo bránit sebe, své blízké a svůj majetek. Když se to příliš rozvolní, tak to riziko zneužití zde může být. Na druhou stranu říkám, že jestli někdo vnikne do vašeho baráku, tak člověk má právo se bránit a ochránit sebe i blízké," oponoval Bartošek.

Dle Bartoška je nynější právní úprava dostatečná a lidem umožňuje se odpovídajícím způsobem bránit. "A znovu říkám, pokud vás někdo ohrožuje na zdraví nebo na životě, tak se můžete bránit, na druhou stranu je to otázka přiměřenosti. Jestliže vám někdo rozbije zrcátko u auta, tak vás to neopravňuje k tomu, vytáhnout střelnou zbraň," uvedl.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz