Zahraničí

Revoluce v cestování do vesmíru: Na oběžnou dráhu se vydá čtveřice turistů

Do vesmíru se chystá čtveřice turistů, která se má ve středu podívat na oběžnou dráhu Země do výšky téměř 600 kilometrů. Dopraví je tam kapsle Dragon společnosti SpaceX miliardáře Elona Muska. V mnohém jde o revoluční cestu, v posádce třídenní mise totiž poprvé v historii výprav do vesmíru nebude žádný profesionální astronaut.

Pohled na startující raketu by se měl naskytnout obyvatelům Floridy už ve středu po osmé večer tamního času. V rámci mise Inspirace 4 se má na oběžnou dráhu vydat čtveřice vesmírných turistů.

Jde o opravdovou revoluci, na palubě kosmické lodi Crew Dragon totiž poprvé v historii lidských cest do vesmíru nebude žádný profesionální astronaut. Výpravu financuje 38letý podnikatel Jared Isaacman, který je jedním ze čtyř lidí na palubě.

"Název Inspirace jsme zvolili, protože chceme inspirovat lidi, nejen v tom, co je možné ve vesmíru, ale také tady na Zemi. Právě proto jsme vybrali tuhle posádku, za všemi členy posádky jsou velmi inspirativní příběhy," uvedl Isaacman.

Související obsah

Před nedávnem se k hranici vesmíru se svými společnostmi vydali dva miliardáři a průkopníci vesmírné turistiky Jeff Bezos a Richard Branson. Ti se dostali do výšky zhruba 100 kilometrů. Čtveřice Muskových turistů se ale má podívat ještě daleko výš, do závratných 570 kilometrů.

"Je to historický moment, takhle vysoko na oběžnou dráhu se lidé nedostali od dob misí k Hubblovu teleskopu. A oni budou ještě o něco výš, než je Hubblův teleskop. Budou daleko výš, než je mezinárodní vesmírná stanice," tvrdí ředitel vesmírných misí společnosti SpaceX Benjamin Reed.

Cesta je plánovaná na tři dny a mise má mimo jiné i vědecké účely, na palubě mají proběhnout různé testy toho, jak funguje lidské tělo ve vesmíru. SpaceX chce už příští rok turistům nabízet i cesty na Mezinárodní vesmírnou stanici, lístek má stát přes miliardu korun.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz