Zajímavosti

Posádka složená z amatérů. SpaceX pokoří další milník v dobývání vesmíru

Posádka složená z amatérů. SpaceX pokoří další milník v dobývání vesmíru
Zdroj: SpaceX

Společnost SpaceX, patřící miliardáři Elonu Muskovi, se chystá ve čtvrtek pokořit další milník v dobývání vesmíru. Do kosmu se chystá vypravit v raketě Falcon 9 posádku složenou pouze z civilistů. Zároveň se od roku 2009 jedná o první let s posádkou, který nemíří k Mezinárodní vesmírné stanici.

Start je naplánován na 16. září, kdy by měla raketa Falcon 9 odstartovat z amerického mysu Canaveral. Pokud se všechno podaří, tak by měla posádka následně strávit v kosmu tři dny a poté přistát v Atlantském oceánu.

Posádka se bude skládat ze čtyř civilistů pod vedením amerického miliardáře a pilota Jareda Isaacmana, který je zakladatelem a výkonným ředitelem společnosti zabývající se online platbami Shift4 Payments. Aby mohl do vesmíru letět, zaplatil 38letý technologický magnát podle amerických médií Elonu Muskovi blíže nespecifikovanou částku peněz, která se však má pohybovat v řádech milionů korun.

Společně s Isaacmanem poletí Američané Hayley Arceneauxová, Sian Proctorová a Chris Sembroski. Isaacman využívá let do vesmíru také k propagaci dětské fakultní nemocnice St. Jude v Memphisu, která se zabývá například výzkumem dětské rakoviny. Zajímavostí je, že právě členové posádky bývali v dětství pacienty nemocnice. Sám Isaacman přislíbil nemocnici dar 100 milionů dolarů, což je zhruba 2,2 miliardy korun.

Související obsah

20. července tohoto roku pokořil jeden z milníků dobývání vesmíru také nejbohatší muž planety a zakladatel Amazonu Jeff BezosVe své kosmické lodi New Shepard doletěl až k samotné hranici vesmíru, a to do výšky 100 kilometrů nad zemským povrchem. 

Kosmická loď od společnosti Blue Origin odstartovala ze základny v Texasu. S Bezosem letěl také jeho bratr Mark, 82letá americká pilotka Wally Funková a 18letý nizozemský student Oliver Daemen. Do vesmíru se tak podíval zároveň nejmladší a nejstarší člověk, co se kdy do kosmu vydal.

Bezos byl už druhým miliardářem, který se ve vlastní kosmické lodi vydal do vesmíru. 11. července vyrazil britský miliardář Richard Branson v raketoplánu VSS Unity své společnosti Virgin Galactic do výšky 80 kilometrů. Společně s Bransonem se k hranici vesmíru podívali další tři členové posádky a dva piloti.

Podívejte se na záznam letu Jeffa Bezose do vesmíru tak, jak ho zachytilo vysílání TN Live:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz