Zajímavosti

Ekologům vadí prdy krav. Vědci přišli na to, jak je regulovat

Ekologům vadí prdy krav. Vědci přišli na to, jak je regulovat
Ilustrační foto | Zdroj: Profimedia

Kravské prdy i lejna mají negativní dopad na životní prostředí. To se ví už déle, ale nyní vědci možná konečně přišli s řešením. V Brazílii budou krmit krávy krmivem, které by mělo snížit podíl metanu v jejich prdech. Oproti tomu v Německu je učí chodit na záchod.

Hospodářský chov skotu je považovaný za jeden z největších zdrojů znečištění klimatu. Krávy totiž produkují v zažívacím ústrojí skleníkové plyny, hlavně metan. Problém je například s jejich prdy. I když to zní přinejmenším komicky, vědci pracují na tom, aby snížili dopad kravských větrů na životní prostředí.

Jedním z navrhovaných řešení je například úprava potravy pro dobytek. S tím už začala Brazílie, která je největším světovým dodavatelem hovězího masa. Brazílie schválila totiž prodej přísady do krmiv, která by měla snížit emise metanu z dobytka až o 55 procent. O tomto řešení informoval web Bloomberg Green. Podle něj budou nová krmiva žrát krávy, ovce i kozy nejen v Brazílii ale i v Chile.

Související obsah

​Větry ale nejsou jediným problémem. Životní prostředí znečišťují i kravské výměšky. Tak podle portálu Süddeutsche Zeitung odborníci v Německu učí chodit krávy na záchod, na kterém je pak možné jejich moč i lejna řádně zlikvidovat. Amoniak z dobytčí moči se po smíchání s půdou mění totiž na oxid dusný.

"Jako mnoho jiných zvířat a hospodářských zvířat jsou krávy docela chytré a mohou se hodně naučit," řekl zvířecí psycholog Jan Langbein, spoluautor studie zveřejněné v časopise Current Biology. "Proč by se nemohli naučit používat toaletu?"

Podívejte se na video z experimentu:

​V Německu se tak vědci pokusili naučit 16 telat používat toaletu přezdívanou "MooLoo" na farmě Výzkumného ústavu biologie hospodářských zvířat. Za močení ve speciálně upravené toaletě byla telata odměňována jídlem.

Při pasení zvířata dlouhodobě kontaminují půdu a často také vodní plochy. Přimět je chodit na záchod může být řešením, protože na jednom místě se dají výkaly i moč řádně zlikvidovat.

TN.cz

K tématu Zajímavosti

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz