Zajímavosti

Michael si plní sen a přes Česko putuje s oslíkem. Chce se dostat do daleké země

Na našich silnicích a cestách můžete potkat jednu nepřehlédnutelnou dvojici. Přes Českou republiku v těchto dnech putuje Němec (59) se svým oslíkem. Cílem jejich cesty je daleký Írán. Na výletě jsou zatím pět měsíců, během kterých ušli 1600 kilometrů. Potíže prý dělá pouze občasná tvrdohlavost oslíka.

S nápadem přišel Michael před dvěma lety. Opatřil si až z Francie oslíka Vaillanta a začal ho na cestu připravovat. Ten na to prý měl ale od začátku jasný názor. "Když má hlad nebo žízeň, tak to je opravdu hodně tvrdohlavý," svěřil se cestovatel Michael Rinderle.

Nepomáhala ani návnada v podobě sena, až pak zabrala mrkev. To je palivo, na které prý Vaillant jede. A oblíbil si ji natolik, že se do ní pustí klidně i s obalem.

Oba cestovatelé chtěli původně dojít až do Číny, jenže to by tvrdohlavý Vaillant musel zvládnout v průměru 20 kilometrů denně, ujdou tak deset. Na cestě jsou už pět měsíců a zvládli zatím 1600 kilometrů. Ustelou si vždy tam, kam večer dojdou. Nikdy to Michael dopředu neplánuje. Ve středu měli nadstandard v Jaroměři.

Související obsah

​"Byl jsem překvapený, že mám skoro na dvorku oslíka. Ale nabídli jsme mu (Michaelovi), ať si tady postaví stan, osprchuje se, nějakou snídani, nějaké pivo," okomentoval neobvyklou návštěvu Jiří Ulrich.

Ideální na přesuny jsou prý lesní cesty nebo cyklostezky. "Tady v České republice jsou řidiči jen zřídkakdy ohleduplní, projíždějí kolem vás velmi rychle a taky je problém, když je na cestě něco, co se oslovi nelíbí," vysvětlil Michael. Třeba most nebo poklop od kanálu vzbuzují u oslíka paniku a mnohdy znamenají i dvouhodinovou nucenou přestávku.

Michaela a jeho věrného parťáka Vaillanta čeká ještě 8500 kilometrů, než dojdou do Iránu. Říká, že si na to vzal tříletou dovolenou. Do zimy chtějí být co nejvíc na jihu, chlad prý pro osla problém není, ale sníh přímo nesnáší.

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zajímavosti

Důležité Události

Krátká zpráva

EMA prověřuje, jestli je možné použít vakcínu pro děti ve věku od 5 do 11 let

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) začala s hodnocením použití vakcíny Comirnaty proti covidu-19 společností Pfizer/BioNTech pro děti ve věku od 5 do 11 let. V současné době je registrovaná pro použití u lidí ve věku 12 a starších. Pokud nebude potřeba doplnit další informace, očekává se výsledek za několik měsíců, informoval Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). EMA přezkoumá údaje o vakcíně, včetně výsledků probíhajícího klinického hodnocení u dětí od 5 do 11 let. Pokud budou uspokojivé, agentura doporučí vakcinaci i u této věkové kategorie.

Píše se na Deník.cz