Raketa

Vesmírná turistika se rozjíždí. SpaceX vzal do kosmu čtyřčlennou posádku

Společnost SpaceX ve čtvrtek vynesla na oběžnou dráhu Země čtyřčlennou civilní posádku. Jde o první let do vesmíru bez profesionálního astronauta. Posádka v kosmu stráví tři dny.

První soukromý let společnosti SpaceX vyrazil ve středu večer z Kennedyho vesmírného střediska na oběžnou dráhu se dvěma výherci soutěže, zdravotním pracovníkem a jejich bohatým sponzorem. Informovala o tom agentura AP, která let označila za nejambicióznější skok ve vesmírné turistice. Jednalo se totiž o první vesmírnou výpravu bez profesionálního astronauta.

Čtyřčlenná posádka vyrazila na misi s názvem Inspiration4. Je zaměřená na lékařský výzkum dopadů pobytu ve vesmíru na lidský organismus a má trvat tři dny. Vůdcem výpravy je 38letý miliardář Jared Isaacman. Po Jeffu Bezosovi a Richardu Bransonovi je třetím boháčem, který letos v létě vyrazil do kosmu. Jared Isaacman se stal miliardářem díky firmě na zpracovávání plateb, kterou založil už jako mladistvý.

Související obsah

Členem výpravy je také 29letá asistentka lékaře Hayley Arceneauxová z nemocnice St. Jude, která se v dětství léčila s rakovinou. Dalšími členy posádky jsou 42letý datový inženýr Chris Sembroski a 51letá učitelka Sian Proctorová.

Posádka bude plnit především úkoly související s posláním mise, tedy vše, co vyžaduje lékařský výzkum. Například odebírání krve a dalších biologických vzorků. S řízením lodi si naštěstí nemusí dělat starosti, let v lodi Crew Dragon je plně automatický. Posádka přesto strávila šest měsíců výcvikem, aby věděla, jak se zachovat v nouzových situacích. Pokud by to bylo potřeba, může zasáhnout řídící středisko ze Země. Loď se pohybuje na oběžné dráze ve výšce 585 kilometrů.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Raketa

Důležité Události

Krátká zpráva

Na Jičínsku se srazilo nákladní auto s osobákem. Dva lidé zemřeli

Na silnici č. 16 se u Holína na Jičínsku v pátek večer srazilo nákladní auto s osobním. Při vážné nehodě zemřeli podle policejní mluvčí Elišky Majerové dva lidé. Příčinu a okolnosti nehody policie vyšetřuje. Silnice je uzavřená.

Píše se na Deník.cz