Raketa

Vesmírná turistika se rozjíždí. SpaceX vzal do kosmu čtyřčlennou posádku

Společnost SpaceX ve čtvrtek vynesla na oběžnou dráhu Země čtyřčlennou civilní posádku. Jde o první let do vesmíru bez profesionálního astronauta. Posádka v kosmu stráví tři dny.

První soukromý let společnosti SpaceX vyrazil ve středu večer z Kennedyho vesmírného střediska na oběžnou dráhu se dvěma výherci soutěže, zdravotním pracovníkem a jejich bohatým sponzorem. Informovala o tom agentura AP, která let označila za nejambicióznější skok ve vesmírné turistice. Jednalo se totiž o první vesmírnou výpravu bez profesionálního astronauta.

Čtyřčlenná posádka vyrazila na misi s názvem Inspiration4. Je zaměřená na lékařský výzkum dopadů pobytu ve vesmíru na lidský organismus a má trvat tři dny. Vůdcem výpravy je 38letý miliardář Jared Isaacman. Po Jeffu Bezosovi a Richardu Bransonovi je třetím boháčem, který letos v létě vyrazil do kosmu. Jared Isaacman se stal miliardářem díky firmě na zpracovávání plateb, kterou založil už jako mladistvý.

Související obsah

Členem výpravy je také 29letá asistentka lékaře Hayley Arceneauxová z nemocnice St. Jude, která se v dětství léčila s rakovinou. Dalšími členy posádky jsou 42letý datový inženýr Chris Sembroski a 51letá učitelka Sian Proctorová.

Posádka bude plnit především úkoly související s posláním mise, tedy vše, co vyžaduje lékařský výzkum. Například odebírání krve a dalších biologických vzorků. S řízením lodi si naštěstí nemusí dělat starosti, let v lodi Crew Dragon je plně automatický. Posádka přesto strávila šest měsíců výcvikem, aby věděla, jak se zachovat v nouzových situacích. Pokud by to bylo potřeba, může zasáhnout řídící středisko ze Země. Loď se pohybuje na oběžné dráze ve výšce 585 kilometrů.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz