Zahraničí

Čínu zasáhlo zemětřesení. Zemřeli nejméně tři lidé a přes 90 se jich zranilo

Čínskou provincii Sečuán zasáhlo silné zemětřesení. Vyžádalo si nejméně tři oběti a více než 90 zraněných. Počty mrtvých mohou ale dál stoupat, protože záchranné práce a prohledávání sutin domů ještě zdaleka neskončily.

Desítky spadlých a stovky poničených domů. Oběti na životech, desítky zraněných, přes tři tisíce evakuovaných. Davy lidí ze strachu opouštěly své domovy. V čínské provincii Sečuán zasahuje několik tisíc záchranářů.

"Dostali jsme informaci o zemětřesení, které zasáhlo oblast Ludžou v Sečuánu. Ihned jsme na místo vyslali záchranáře včetně speciálně vybavených týmů. Dalších několik tisíc záchranářů je připraveno zasáhnout, pokud to bude třeba,“ uvedla mluvčí čínských záchranářů.

Podle čínských úřadů už se lidé ze zasažených oblastí pomalu vracejí do svých domovů.

Zemětřesení udeřilo v půl páté ráno tamního času. Vycházelo z hloubky zhruba deset kilometrů pod povrchem a epicentrum bylo zhruba 200 kilometrů jihovýchodně od metropole Čcheng-tu. Podle seismologů mělo sílu šest stupňů.  

Související obsah

Provincie Sečuán leží v seismicky aktivní oblasti a otřesy ji sužují poměrně často. V roce 2008 si jedno z nejničivějších tamních zemětřesení vyžádalo přes 70 tisíc obětí. Od té doby Čína investovala do prevence, staví se odolnější budovy a civilisté i záchranáři pravidelně cvičí, co při přírodní katastrofě dělat.

Asi nejhorší zemětřesení moderních dějin postihlo Čínu v roce 1976. Na severovýchodě země si tehdy vyžádalo čtvrt milionu mrtvých.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

EMA prověřuje, jestli je možné použít vakcínu pro děti ve věku od 5 do 11 let

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) začala s hodnocením použití vakcíny Comirnaty proti covidu-19 společností Pfizer/BioNTech pro děti ve věku od 5 do 11 let. V současné době je registrovaná pro použití u lidí ve věku 12 a starších. Pokud nebude potřeba doplnit další informace, očekává se výsledek za několik měsíců, informoval Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). EMA přezkoumá údaje o vakcíně, včetně výsledků probíhajícího klinického hodnocení u dětí od 5 do 11 let. Pokud budou uspokojivé, agentura doporučí vakcinaci i u této věkové kategorie.

Píše se na Deník.cz