Domácí

Inspekce začala s kontrolou burčáku, odebrala desítky vzorků

Inspekce zahájila kontrolu burčáku o tři týdny později než obvykle, a to kvůli pozdější sklizni hroznů. Inspektoři zatím prověřili 94 prodejních míst.

Kvůli chladnému počasí v průběhu roku zahájili letos vinaři sklizeň hroznů později. Proto se letošní kontroly burčáku rozběhly na plno až v polovině září, což je o tři týdny později, než je zvykem.

Zatím Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) prověřila 94 prodejních míst, ve 24 případech pak odebrali vzorky, které poslali do laboratoře. Výsledky zatím nejsou k dispozici, prověření vzorků může trvat až šest týdnů.

Související obsah

Loni inspekce zkontrolovala 320 prodejních míst burčáku a odebrala celkem 59 vzorků, na analýzu do laboratoře. Z nich pak nevyhovělo 10 vzorků. V roce 2019 to bylo jen pět vzorků.

Inspektoři kontrolují prodejce i výrobce, a to zejména ty, kteří v minulosti kontrolou neprošli. Zaměřují se ale také i na nové a zatím neprověřené prodejce. Podnět k inspekci často podávají samotní spotřebitelé.

​Při kontrole hodnotí inspektor chuť, vůni a barvu nápoje. Také řádné označení zboží pro spotřebitele, dokumentaci původu a hygienu prodeje. Laboratoř poté zkoumá např. přítomnost syntetických barviv, množství přidané vody a obsah alkoholu.

mar, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz