Domácí

Ochranka ano, luxusní apartmá ne. Takovou péči mají prezidenti v nemocnici

Ústřední vojenská nemocnice se nyní stará rovnou o dva prezidenty, současného i bývalého. Zvýšenou zátěž to prý ale pro ni nepředstavuje. Prezidenti mají mít stejnou péči jako běžní pacienti. Dostávají také stejnou stravu jako ostatní. Musí se jen počítat s tím, že se kolem nich pohybuje více lidí.

Postel se standardním povlečením, holé zdi, stolek, televize. Přesto se Václav Klaus usmíval. "Pan prezident se cítí lépe, zítra ho budou propouštět," sdělil ve čtvrtek mluvčí bývalé hlavy státu Petr Macinka.

Personál kmitající kolem jednoho člověka, omezení ostatních. Nic takového se prý ve Střešovicích neděje. Prezidenti – neprezidenti. "Všem pacientům věnujeme stejnou náležitou zdravotní péči. Tam žádný rozdíl není," sdělila mluvčí nemocnice Jitka Zinke. Policejní manévry po celém areálu se také nekonají, neuzavírají se pavilony ani oddělení. Policisté z ochranné služby ale aktuální i minulou hlavu státu hlídají a k ruce mají i ochranku nemocnice. 

Na oddělení, kde je pacient s vysokou ústavní funkcí, panuje samozřejmě zvýšený pohyb lidí. Ať už jde o strážce nebo návštěvy. Ty mohou mimochodem přicházet kdykoliv. "Prokazují bezinfekčnost a že mají ta aktuální konkrétní platná omezení," vysvětlila mluvčí.

Související obsah

​Těžko si lze představit, že by Miloš Zeman neměl soukromý pokoj. Jak přesně je vybaven, ale nemocnice prozrazovat nechce. Prezidentské apartmá však ve Střešovicích nemají, v minulosti tam ale bylo. Využíval ho třeba Václav Havel. Ten byl častým pacientem i v nedalekém Motole, kde to vždy znamenalo velké nasazení personálu.

Prezidentovo zdraví veřejnost zajímá. Když byl Zeman hospitalizován před dvěma lety a nemocnice pak zveřejnila zdravotní zprávu, selhávaly jí pod náporem zvědavců webové stránky.

"ÚVN je skvělá nemocnice, stará se skvěle o všechny pacienty. Nejen o prezidenty," nešetřil chválou ani premiér Andrej Babiš (ANO).

Například americké prezidenty při hospitalizaci čeká poměrně luxus. Když byl loni s covidem v nemocnici tehdejší prezident Donald Trump, tak z ní i vysílal projevy.

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

EMA schválila třetí dávku vakcíny od Moderny

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) schválila podávání třetí dávky vakcíny proti covidu-19 od firmy Moderna. Posilovací dávka vakcíny může být aplikována lidem starším 18 let půl roku od naočkování druhou dávkou, oznámila EMA v pondělí.

Krátká zpráva

Hamáček skončil v čele ČSSD, nahradit jej chce Maláčová

Po neúspěšných volbách do Poslanecké sněmovny rezignoval ministr vnitra Jan Hamáček na post předsedy ČSSD. Své odstoupení oznámil na pondělním zasedání předsednictva strany. Nahradit by jej mohla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Ta uvedla na twitteru, že bude kandidovat na post předsedkyně strany.

Píše se na Deník.cz