Zahraničí

Bombardér za miliardu dolarů musel nouzově přistát, při tom se poškodil

Bombardér za miliardu dolarů musel nouzově přistát, při tom se poškodil
Zdroj: Northrop Grumman

Víceúčelový strategický bombardér Northrop Grumman B-2 Spirit musel ve čtvrtek nouzově přistát na Whitemanově letecké základně v americkém státě Missouri. V průběhu manévru se ale stroj poškodil.

Americký bombardér B-2 Spirit se ve čtvrtek vracel z rutinní výcvikové mise. Kvůli letové poruše ale musel nouzově přistát. Manévr se však moc nepovedl. Jedno z nejdražších letadel na světě se totiž při přistání poškodilo.

Hmotné škody budou zřejmě obrovské. Letadlo vyjde asi na miliardu dolarů, což je v přepočtu asi 22 miliard korun. O život ale naštěstí nikdo nepřišel. "S přistáním nedošlo k žádnému zranění personálu a ani k požáru," uvedla podle webu airlive.net mluvčí amerického velitelství ozbrojených sil Jennifer Greenová.

Související obsah

Federální letecká správa pak ve vzdušném prostoru omezila lety. Okolnosti nehody se totiž zatím vyšetřují.

Letadlo B-2 Spirit od výrobce Northrop Grumman spadá do kategorie technologie zvané "stealth". To v překladu znamená "tajné" nebo také "neviditelné", označuje se tak technologie, která slouží k vyhnutí se detekci nepřítelem, například pomocí radaru. Havarovaný bombardér s futuristickým designem patřil mezi stroje, které byly původně určené k nukleárnímu bombardování.

Do služby bombardér s unikátními vlastnostmi, které mu umožňují nepozorovaně proniknout do nepřátelského území, vstoupil na konci 90. let. Americká armáda ho využila v Iráku, Afghánistánu, Srbsku i Libyi.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz