Domácí

"Kdo porodil Babiše?": Funkční období poslanců končí, nechyběly bizarní chvilky

Poslanci za sebou mají poslední řádnou schůzi Sněmovny a před sebou poslední čtyři týdny ve funkcích. Za poslední čtyři roky se sešli celkem na 118 schůzích, což je nejvíc v historii Sněmovny. Naopak nejméně se poslancům dařilo ve schvalování zákonů, odsouhlasili jich pouze 298. A mají za sebou i několik bizarních momentů.

Mrknout na sociální sítě, vyřešit pár telefonátů, poklábosit s kamarádkou a dát si menší svačinku. Tak to v pátek vypadalo ve Sněmovně. Ani tentokrát se jednání neobešlo bez hádky a dokonce i ničení vybavení. Nezařazený poslanec Volný po ostré výměně názorů znovu poničil pultík předsedajícího.

Podle statistik se poslancům v tomto funkčním období příliš nedařilo, schválili totiž nejméně zákonů od roku 1998, a to pouze 298. Přesto jsou zákonodárci se svojí prací spokojeni.

Nejbizarnější momenty ze Sněmovny za poslední čtyři roky si připomeňte v reportáži:

​"Díky KSČM a obecně levicovému tlaku se podařilo prosadit valorizaci důchodů nad zákonný rámec," pochvaluje si poslanec Leo Luzar (KSČM). "Já osobně jsem hrdý na exekuce a problémy s exekucí, s tím se skutečně podařilo pohnout," říká Petr Gazdík (PIRSTAN), místopředseda hnutí STAN. "Podařilo se nám prosadit náš zákon na zavedení paušální daně pro živnostníky," pochvaluje si předseda hnutí SPD Tomio Okamura.

Nad prací Sněmovny pravidelně bilancuje třeba Marek Benda z ODS, ten je totiž s malou přestávkou poslaneckým rekordmanem. "Jsem tady od roku 2004, předtím jsem měl dva roky pauzu a předtím tu jsem od roku 90," pochvaluje si Benda (SPOLU), poslanec ODS.

Související obsah

​Naopak sněmovní premiéru má za sebou třeba poslanec za ANO Patrik Nacher. "V některých momentech jsem měl pocit, že se zbytečně politikaří," vysvětluje.

Na poslední chvíli se poslancem stal Lukáš Vágner, tři týdny před koncem funkčního období nahradil Romana Sklenáka, který se stal členem Nejvyššího kontrolního úřadu. Získá imunitu a základní poslanecký plat 90 800 korun měsíčně plus náhrady na dopravu, stravu a reprezentaci ve výši 55 500 korun. Reportérka s ním chtěla v pátek mluvit, ale prý se zatím na rozhovory necítí.

​Pro některé poslance byla řádná schůze tou poslední minimálně na čtyři roky. Někteří totiž znovu nekandidují – mezi nimi třeba Jan Čižinský (KDU-ČSL) nebo ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Nekandiduje ani Miroslav Kalousek (TOP 09). Sněmovnu opustil v lednu po dlouhých 22 letech.

Řada poslaneckých nováčků prý šla do sněmovny změnit svět, překvapilo je ale chování některých kolegů. "Když se někdo neumí slušně chovat a slušně vyjadřovat, tak tu nemá co dělat," nešetří kritikou Tereza Hyťhová (TSS), poslankyně Trikolóry.

"Poslanci jsou opravdu také jenom lidé, takže někdo vám lidsky sedí a někdo vám nesedí. Samozřejmě my tu máme jednoho super idiota," říká poslanec ČSSD Ondřej Veselý.

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz