Domácí

Poslanci schválili zákon o předjíždění cyklistů, rozhodli i o výši pokut

Poslanci schválili zákon o předjíždění cyklistů, rozhodli i o výši pokut
Zdroj: Thinkstockphotos

Od července příštího roku budou muset motoristé objíždět cyklisty ve vzdálenosti 1,5 metru. V případě nedodržení odstupu pak může být řidiči udělena pokuta až 2000 korun. Návrh zákona ve středu schválili poslanci i se senátními změnami. Novelu o provozu na pozemních komunikacích nyní dostane k podpisu prezident.

Poslanci ve středu schválili úpravy kontroverzního návrhu zákona o předjíždění cyklistů, který jim v červnu vrátili senátoři. Ti neměli výhrady k samotné změně pravidel, ale požadovali nižší tresty a odklad účinnosti až na polovinu příštího roku.

Poslanci v dubnu schválili sankce při nedodržení opatření až do výše 10 tisíc korun, zákaz řízení až na půl roku a odebrání sedmi bodů. Senátu se však tyto sankce zdály příliš tvrdé a poslanci tak museli o návrhu hlasovat znovu.​ Nakonec rozhodli o výši trestu v maximální hodnotě dva tisíce korun, pokud řidič cyklistu vysloveně neohrozí. 

Související obsah

Podle předlohy by řidič měl při předjíždění objíždět cyklistu ve vzdálenosti 1,5 metru a na silnici s maximální povolenou rychlostí 30 kilometrů za hodinu ve vzdálenosti jednoho metru. 

Podobná úprava už platí v Německu, ve Francii nebo ve Španělsku. Rozhodnutí Senátu bylo ale poměrně překvapivé. Proti změnám se totiž postavila řada dopravních expertů a nesouhlasily s nimi ani senátní výbory. Kritici poukazují na to, že nová opatření bude těžké dodržovat a také kontrolovat. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události