Krimi

Zdrogovaného řidiče zastavili policisté při honičce speciálním manévrem

Čtyřiatřicetiletý řidič audi se v pátek odpoledne pokusil ujet policistům na Plzeňsku. Přiřítil se na dálnici D5, kde ho strážci zákona zastavili speciálním manévrem používaným při honičkách americkými kolegy.

Dramatické chvíle se začaly odehrávat v ulici U Dráhy v plzeňské čtvrti Skvrňany, když policejní hlídka chtěla zkontrolovat vůz značky Audi. Šofér šlápl na plyn a velkou rychlostí zamířil ven z města, uvedla policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Do pronásledování se zapojilo několik hlídek. Podle mluvčí policisté "při zákroku proti vozidlu použili i služební zbraň". Auto najelo na dálnici D5 směrem na Rozvadov, kde zhruba po dvaceti kilometrech zběsilé jízdy sklapla past.

Související obsah

Policisté kolem 101. kilometru dálnici uzavřeli a k zastavení audi použili takzvaný PIT manévr. Tato "technika přerušení honičky" spočívá v tom, že řidič policejního vozu vybaveného speciálním čelním rámem se "přitiskne" zezadu na ujíždějící automobil a prudkým pootáčením volantu pronásledované auto "rozhodí" a další vůz ho tak může například snadněji zablokovat.

Policisté šoféra zadrželi a test ukázal, že řídil pod vlivem drog. Rovněž se provalilo, že má zákaz řízení. Případ si převzali kriminalisté.

PIT manévr se používá ve Spojených státech. Česká policie je zřejmě v Evropě jeho průkopníkem. Služebními auty se speciálním předním rámem, který slouží ale i jako ochrana posádky, jsou vybavené prvosledové hlídky i dálniční a dopravní policisté. Policejní řidiči PIT manévr cvičí na polygonech.

TN.cz

K tématu Krimi

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz