Domácí

IT zakázky na pražském magistrátu: Objevily se další pochybnosti

U rozdělování IT zakázek na pražském magistrátu se objevily další pochybnosti, které teď prošetřuje antimonopolní úřad. Magistrát měl údajně přidělovat zakázky opakovaně těm samým firmám. Vždy šlo o částku pod dva miliony korun. Nejspíš proto, aby nemusela být vypsána veřejná soutěž za přísnějších podmínek.

Yogen s.r.o., IT Consult Solution a další společnosti v druhé polovině minulého roku získaly několik zakázek od magistrátu. Vždy se jednalo o zakázky pod dva miliony korun.

"Podle těch pravidel, která platila za hnutí ANO a ODS, se oslovuje pět firem podle jejich referencí, a ty podávají potom nabídku, ta, která je nejnižší, ta vyhraje," objasnil primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Tři zakázky na IT služby za celkem 2,5 milionu vyhrála třeba společnost Yogen s.r.o. Ta má v obchodním rejstříku jako činnost uvedený pronájem nemovitostí, bytů a nebytových prostor. Zřejmě se ale jedná o takzvaně schránkovou firmu. Podle informací TV Nova na stejné adrese jako Yogen virtuálně sídlí několik tisíc dalších firem.

"Tohle byla ta užší řízení a oni museli ty firmy sami oslovovat. Což je zvláštní, že oni sami oslovili firmu, která sídlí na virtuální adrese," okomentoval zastupitel Prahy a místostarosta na Praze 11 Ondřej Prokop (ANO).

"U IT společností je poměrně běžné, že využívají takzvaně virtuální kanceláře, a když potom magistrát soutěží zakázky na cenu, tak pochopitelně, když nemají náklady na kamenné kanceláře, je dost pravděpodobné, že mají určitou cenovou výhodu," zdůvodnil Hřib.

Související obsah

Podle Hřiba není možné firmu na základě virtuální adresy nebo výpisu z obchodního rejstříku v případě, že nabídne nejnižší cenu, nějak diskriminovat. Štáb TV Nova se pokoušel společnost Yogen kontaktovat kvůli vyjádření, ale bezvýsledně.

"Magistrát by si měl být schopen obhájit, jak na ty firmy přišel, proč je vlastně oslovil, jestli byly na nějaké doporučení, nějakou referenci. Nicméně tohle jsou informace, které nám magistrát odmítá sdělit," dodal Prokop.

Jednatel jedné z dalších společností, které magistrát přiklepl tři zakázky celkem za téměř tři miliony, se na sociální síti netají přátelstvím se středočeským zastupitelem za Piráty Milanem Krchem, který je zároveň ředitelem odboru informatických aplikací na pražském magistrátu.

"Pan Krch patrně působil v minulosti někde v IT, tak je možné, že ty dodavatele zná, tomu se nedá zabránit, nicméně je to minimálně zvláštní, že to dávají takto okatě najevo," zhodnotil Prokop.

Související obsah

"Já mám na facebooku v přátelích pana Prokopa za ANO a přesto, že si o něm myslím, že je to neschopný kumulátor politických funkcí, se ta funkce na facebooku jmenuje přátelství," reagoval Hřib.

"My k tomu nemáme co říct. Politický boj podle mě probíhá, vyřizují si nějaké účty, a podle mě tahají nějaká data, a ta jsou nelogická," vyjádřil se jednatel IT Consult Solutions Jiří Beran.

Magistrát hlavního města se v létě rozhodl podmínky soutěží upravit, prý za účelem vyšší transparentnosti. Nově se od července musí vyhlásit veřejná soutěž u jakékoli zakázky nad 500 tisíc korun. Zakázky ale prověřuje Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

"Je to poměrně problematické, komplikované, jedná se o větší množství veřejných zakázek a úřad musí posoudit, zda jsou mezi nimi nějaké souvislosti," sdělil mluvčí ÚOHS Martin Švanda. Šetření by prý mohlo trvat i několik měsíců.

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz