Zpravodajství

Vražedný útok v Afghánistánu: Série výbuchů otřásla Kábulem i Džalálábádem

Při výbuchu na východě Afghánistánu zemřeli minimálně tři lidé a zhruba dvacet jich bylo zraněno. Další dvě menší exploze zasáhly několik lidí i v hlavním městě Kábulu. K vražedným teroristickým útokům se zatím nikdo nepřihlásil.

První teroristické útoky od stažení amerických vojenských jednotek z Afghánistánu. Série výbuchů otřásla Kábulem a východním Džalálábádem.

Terčem útoků v obou městech se stala auta ozbrojenců radikálního hnutí Tálibán, které se v srpnu zmocnilo vlády nad zemí.

"Ráno jsem to auto myl a uviděl jsem bombu, tak jsem ji vyfotil a zavolal policii. Ale než stihli přijet, tak vybouchla," popsal muž, který v hlavním městě žije. "Nikdo není vážně zraněn, jsou to jen malá poranění, která byla ošetřena v nemocnici," dodal člen Tálibánu Molawi Ibrahim.

Město Džálálábád je považováno za baštu afghánské odnože Islámského státu, velkého nepřítele současné vlády Tálibánu. K útoku se teroristické hnutí ale zatím nepřihlásilo.

Související obsah

​Poslední velká exploze, ke které se Islámský stát přihlásil, zabila na letišti v Kábulu na konci srpna skoro dvě stovky lidí. O život přišlo i třináct amerických vojáků. Pentagon na to obratem reagoval dronovým útokem na dva údajné atentátníky. Odpálená raketa ale zabila asi deset civilistů. Spojené státy teď přiznaly omyl.

"Omlouváme se a chceme se z této strašlivé chyby do budoucna poučit. Jménem celého ministerstva obrany bychom chtěli vyjádřit upřímnou soustrast rodinám civilistů, kteří zásah nepřežili," sdělil mluvčí Pentagonu John Kirby.

Nová afghánská vláda čelí kromě hrozby ze strany Islámského státu i řadě dalších problémů, včetně těch ekonomických. Tálibán se potýká s nedostatkem financí, nemá totiž přístup k rezervám afghánské centrální banky. Velká část státních zaměstnanců tak už dlouhé týdny nedostala výplatu.

lud, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz