Zahraničí

Afghánistánem se opět ozvala střelba, lidé vyšli demonstrovat proti Tálibánu

Radikální hnutí Tálibán zakázalo demonstrace. Nově jmenovaná afghánská vláda vydala nařízení poté, co se v několika částech lidé vydali protestovat do ulic. Afgháncům se také nelíbí napojení vlády na radikální pákistánskou odnož Tálibánu a porušování práv žen.

Protipákistánská hesla, podpora práv žen a varovné výstřely k rozehnání demonstrantů, to byla realita posledních dní v ulicích Kábulu a dalších afghánských měst. Ve třetím největším městě, Herátu, při protestech zemřeli dva lidé.

V Afghánistánu se nově mohou konat jen ty demonstrace, které vláda Tálibánu povolí. Za porušení zákazu hrozí lidem vysoké tresty. "Jsem hlas těch žen, které nemohou mluvit s nikým. Vyšla jsem do ulic, abych mohla pomoci ženám, které nemohou jít do práce ani do školy," řekla účastnice jedné z demonstrací.

Související obsah

​Tálibán dříve sliboval, že nebude omezovat práva žen, realita je však jiná. Hnutí v úterý představilo novou vládu, která se podle očekávání skládá pouze z mužů. Ženy mají nově také zakázáno sportovat.

"Islám a Islámský emirát nedovolují ženám hrát kriket nebo jakýkoliv další druh sportu. Ženy nepotřebují sport. Odhalovaly by se a nedodržovaly by tak pravidla, a to islám nepovoluje," řekl jeden z představitelů Tálibánu Ahmadulláh Vasik.

Zákazy pro afghánské obyvatele přicházejí po vstřícném kroku vůči Západu. Hnutí Tálibán ve čtvrtek povolilo první evakuační let ze země. Umožnilo tak zhruba 200 Američanům a dalším cizincům odletět do Kataru. Afghánce, kteří neměli jiné státní občanství, do letadla ale nepustili.

Jan Houška TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz