Zahraničí

Afghánistánem se opět ozvala střelba, lidé vyšli demonstrovat proti Tálibánu

Radikální hnutí Tálibán zakázalo demonstrace. Nově jmenovaná afghánská vláda vydala nařízení poté, co se v několika částech lidé vydali protestovat do ulic. Afgháncům se také nelíbí napojení vlády na radikální pákistánskou odnož Tálibánu a porušování práv žen.

Protipákistánská hesla, podpora práv žen a varovné výstřely k rozehnání demonstrantů, to byla realita posledních dní v ulicích Kábulu a dalších afghánských měst. Ve třetím největším městě, Herátu, při protestech zemřeli dva lidé.

V Afghánistánu se nově mohou konat jen ty demonstrace, které vláda Tálibánu povolí. Za porušení zákazu hrozí lidem vysoké tresty. "Jsem hlas těch žen, které nemohou mluvit s nikým. Vyšla jsem do ulic, abych mohla pomoci ženám, které nemohou jít do práce ani do školy," řekla účastnice jedné z demonstrací.

Související obsah

​Tálibán dříve sliboval, že nebude omezovat práva žen, realita je však jiná. Hnutí v úterý představilo novou vládu, která se podle očekávání skládá pouze z mužů. Ženy mají nově také zakázáno sportovat.

"Islám a Islámský emirát nedovolují ženám hrát kriket nebo jakýkoliv další druh sportu. Ženy nepotřebují sport. Odhalovaly by se a nedodržovaly by tak pravidla, a to islám nepovoluje," řekl jeden z představitelů Tálibánu Ahmadulláh Vasik.

Zákazy pro afghánské obyvatele přicházejí po vstřícném kroku vůči Západu. Hnutí Tálibán ve čtvrtek povolilo první evakuační let ze země. Umožnilo tak zhruba 200 Američanům a dalším cizincům odletět do Kataru. Afghánce, kteří neměli jiné státní občanství, do letadla ale nepustili.

Jan Houška TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz