Zahraničí

Vesmírní turisté se úspěšně vrátili na Zemi, přistáli v oceánu

Historická chvíle. Čtyřčlenná první ryze amatérská posádka vesmírných turistů se v noci na neděli úspěšně vrátila na Zemi. Přistála v Atlantském oceánu u pobřeží Floridy poblíž místa, odkud tři dny předtím odstartovala.

Kapsle společnosti SpaceX se snesla na čtyřech padácích těsně před západem slunce (hodinu po půlnoci našeho času). Vzápětí připluly dvě lodě, aby ji vyzvedly. Skončil tak průlomový soukromě financovaný let posádky bez profesionálního astronauta, informují světová média.

Po otevření poklopu absolvovali navrátilci, všichni Američané, lékařskou prohlídku a odlétli helikoptérou do nedalekého Kennedyho vesmírného centra, kde na ně čekaly jejich rodiny.

Plně automatizovaná vesmírná loď Dragon dosáhla neobvyklé nadmořské výšky 585 kilometrů, tedy o 160 kilometrů více, než obíhá Zemi Mezinárodní vesmírná stanice. Lidská posádka se tak dostala nejdále od roku 1972, kdy skončila mise Apollo.

Zdroj: Profimedia

Výpravu vedl a financoval 38letý miliardář Jared Isaacman, majitel firmy na zpracování plateb. Vlastníkovi SpaceX Elonu Muskovi zaplatil nezveřejněnou částku, kterou časopis Time odhadl na 200 miliónů dolarů (přes 4,3 miliardy Kč).

Isaacman měl kromě splnění snu podívat se do vesmíru za cíl propagovat a podporovat dětskou nemocnici St. Jude v Memphisu, která se zabývá léčbou a výzkumem rakoviny. Proto s ním letěla 29letá asistentka lékaře Hayley Arceneauxová, která se tam před dvaceti lety léčila. Dalšími členy posádky byli 42letý datový inženýr Chris Sembroski a 51letá učitelka Sian Proctorová, kteří vyhráli v soutěžích, jejichž výtěžek připadne nemocnici. Té už Isaacman osobně věnoval 100 miliónů dolarů.

Související obsah

První let turistů do vesmíru je milníkem, dá se očekávat, že se velmi rychle rozroste počet lidí, kteří je budou následovat. Zatím se jich za 60 let podívalo do vesmíru téměř šest stovek. SpaceX už má rezervovány další čtyři lety. První se má uskutečnit počátkem příštího roku a tři boháči zaplatí za let v doprovodu profesionálního astronauta po 55 miliónech dolarů.

Zájemci se obracejí rovněž na společnosti Virgin Galactic Richarda Bransona a Blue Origin Jeffa Bezose, kteří v červenci vyrazili svými raketami na propagační lety na okraj vesmíru. Komerční lety plánuje rovněž Rusko.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz