Krimi

Opilý muž měl v Brně s nožem nahánět děti. Policie: O trestný čin nešlo

Opilý muž měl v Brně s nožem nahánět děti. Policie: O trestný čin nešlo
Zdroj: MP Brno

Brněnští strážníci v pátek zasahovali nedaleko Kovářské ulice, kde měl opilý muž šermovat nožem před obličeji několika dětí. Nejprve se je měl snažit zastrašit slovně, pak se podle městské policie za nimi dokonce vydal. Zastavil ho kolemjdoucí.

Incident se stal v pátek odpoledne poblíž Kovářské ulice, kde se měl s nožem v ruce ohánět silně opilý čtyřiapadesátiletý muž. "Skupince nezletilých údajně řekl, že kdyby je bodl, pravděpodobně by je zabil. Jeho slova prý děti vyděsila natolik, že se daly okamžitě na útěk," přiblížila mluvčí brněnských strážníků Markéta Skřivanová.

Muž se měl vydat za dětmi, cestu mu ale zastoupil svědek. Ten se s ním nejprve přetahoval, po chvíli se mu ale podle strážníků podařilo pronásledovatele zastavit. "Po příjezdu strážníci ihned staršího muže vyzvali k vydání nože, ten ale odmítl a tvrdil, že nic neudělal. Hlídka proto využila své zákonné oprávnění a přesvědčila se, zda je ozbrojen. Když u něj našla kapesní nožík se zhruba deseticentimetrovou čepelí, zbraň mu odebrala a přivolala republikové policisty. Ti však spáchání trestného činu vyloučili," uvedla Skřivanová.

Související obsah

​"Jeho jednání nemělo takovou intenzitu, aby naplnilo znaky konkrétního trestného činu," snažil se vysvětlit policejní mluvčí David Chaloupka, proč policisté případ vyhodnotili zrovna tímto způsobem.

Muž měl v sobě 2,3 promile alkoholu, jak potvrdila i provedená dechová zkouška. Zamířil proto sanitkou na záchytnou stanici a po vystřízlivění bude své chování vysvětlovat správnímu orgánu.

Právník: Mohl to být odstrašující případ

Na základě čeho policisté dospěli k závěru, že nešlo o trestný čin, není jasné. Situaci na místě ale prý důkladně prošetřili a zvážili všechny okolnosti. 

​"S výhradou toho, že neznám podrobnosti, bych to kvalifikoval jako trestný čin, přinejmenším jako nebezpečné vyhrožování, zvlášť pokud se prokázalo, že ten muž takto verbálně děti napadal," reagoval na zprávu uznávaný právník Jan Černý. "Tvrzení dětí i svědků byla navíc posílena skutečností, že ten dotyčný zbraň v podobě nože u sebe měl," dodal. 

Související obsah

Černý ale znovu upozornil, že nezná všechny podrobnosti. Policie mohla vyhodnotit celou situaci tak, že jde pouze o opilecké řeči a k žádnému bezprostřednímu ohrožení na životě dětí nedošlo.

I tak měl ale právník k závěrům strážců zákona výhrady. "Vzhledem k tomu, že se takové hrubé a ohrožující chování objevuje ve společnosti čím dál častěji, mohl tento případ sloužit i jako odstrašující. Vzhledem k tomu, že to 'spadlo' do správního řízení, tak takový člověk odejde doslova s pár stovkami pokuty a to je pro tento případ podle mého názoru opravdu málo," sdělil Černý s tím, že přitěžující okolností měla být v tomto případě i vysoká míra alkoholu v krvi.

TN.cz

K tématu Krimi

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz