Domácí

Ordinace přetížily nemocné děti. Lékař: Byly dlouho doma, oslabila jim imunita

Začala sezóna respiračních onemocnění a ordinace pediatrů jsou přetížené nemocnými dětmi. Částečně za to může i pandemie koronaviru, rodiče teď častěji přicházejí s dětmi do ordinací i v případech lehčích viróz. Podle některých odborníků se na snížené imunitě dětí podepsala i distanční výuka a absence pobytu v kolektivu.

Šestiletý Martínek nastoupil do školky 1. září, spolužáky si ale dlouho neužil. "Začalo to klasicky. Napřed rýma, bolení v krku, teploty a já jsem se pravděpodobně nakazila od něj," popsala maminka Kateřina. A podobnou zkušenost má nyní většina rodin s malými dětmi.

Skokový nárůst respiračních onemocnění u dětí přiznávají i pediatři. Jejich ordinace jsou plné. "Rýma, kašel, jsou tam ale i děti s teplotami, jak s těma zvýšenými, tak i s vysokými. Jsou tam i nějaké střevní příznaky," upřesnila předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Ilona Hülleová.

"Nyní stonají hlavně školkové děti, nebo ty nejmladší děti obvykle do pěti až šesti let," sdělila praktická lékařka Hana Cabrnochová.

Související obsah

"U nás v mateřské školce jsme zaznamenali hned druhý týden v září sedmdesátiprocentní absenci dětí, kdy většinou se jedná o respirační onemocnění," přiznala učitelka z Mateřské školy v Písku Jana Bednarčik.

​Do ordinací prý čím dál častěji přicházejí rodiče s dětmi, kteří kvůli viróze lékařské ošetření dříve nevyhledávali. Školky také posílají děti s nachlazením raději hned domů. Stojí za tím obavy z covidu-19. Navíc podle některých odborníků děti nemají po dlouhém pobytu doma, kdy byly bez kontaktu se svými vrstevníky, pořádně vytrénovanou imunitu.

"Sociální distancování a nošení respirátorů mohlo podle některých studií způsobit snížení obranyschopnosti dětí vůči běžným nemocem, je ale pravdou, že jejich výskyt byl sezónní vždy," upozornil lékař Marek Dvořák.

To, co dříve rodiče vnímali jako chřipku nebo jinou podzimní infekci, teď raději nepodceňují a žádají lékaře o testování na covid-19. Zájem o očkování dětí proti onemocnění koronaviru je prý ale mezi rodiči nízký. Podle odborníků se to může změnit, když se epidemická situace zhorší. 

Děti by se měly pravidelně testovat, řekl v Televizních novinách Milan Kubek: 

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz