Koronavirus

Třetí dávka vakcíny proti covidu: Lidé se mohou hlásit od pondělí, ale ne všichni

V sobotu se v Česku nakazilo koronavirem 301 lidí, což je o 50 více než minulý týden. Vyšší nárůst pozitivních testů za víkendový den evidovalo ministerstvo zdravotnictví naposledy 22. května. Už od pondělí se mohou na přeočkování třetí dávkou hlásit ti, kteří mají nejméně osm měsíců po ukončené vakcinaci. Podle ministerstva zdravotnictví by se měli nechat přeočkovat zejména lidé starší 60 let a chroničtí pacienti. Ukončené očkování má téměř šest milionů lidí.

Informační SMS zprávu, která na možnost posilující dávky upozorní, dostane už v pondělí 7860 lidí. Postup při registraci je stejný jako při první dávce očkování.

"V SMS, kterou dostanou, je informace, že jim uplynulo osm měsíců od podání poslední dávky a mohou se buďto registrovat v centrálním registračním systému a nebo oslovit svého praktického lékaře," sdělil mluvčí Národní agentury pro komunikační a informační technologie (NAKIT) Lukáš Trnka.

​Přednostně mají nárok na přeočkování i zdravotníci, už se očkuje v některých domovech seniorů a dalších zařízeních.

"Během prvního týdne jsme tu naočkovali 52 lidí třetí dávkou, byli to chronicky nemocní pacienti, kteří mají nárok na to být očkováni v rozmezí čtyři týdny od dokončeného cyklu očkování," uvedla mluvčí IKEM Markéta Šenkýřová.

Související obsah

​​Očkovat se bude dál například i v obchodních domech. Vakcín je prý dostatek a tak se zájemci nemusí obávat toho, že by na termín museli čekat několik dnů. "Jde to i bez registrace. Samozřejmě fungují stále ještě walking centra a čekací lhůty na těch větších očkovacích místech, třeba při velkých nemocnicích, nejsou dlouhé," sdělila náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Koziar Vašáková.

Do konce září prý stát rozešle třicet až čtyřicet tisíc SMS zpráv. Největší nápor se očekává ke konci roku, kdy uplyne osmiměsíční lhůta většině starších seniorů.

"Stejně důležité je, aby se nechali očkovat lidé, kteří zatím očkováni nebyli vůbec a je jich bohužel dost i mezi rizikovými skupinami," uvedl imunolog Václav Hořejší.

Třetí dávkou už očkují například Izrael, Maďarsko, Francie, Srbsko nebo Německo a další země to schválily.

K očkování se v Televizních novinách vyjádřil Milan Kubek: 

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz