Domácí

Řeší se růst platů státních zaměstnanců. Kdo by měl dostat přidáno? ANKETA

V pondělí dopoledne proběhlo zasedání Rady hospodářské a sociální dohody, neboli tripartity. Tématem byl návrh státního rozpočtu pro příští rok a především také zvyšování platů zaměstnanců. Odbory požadují zvýšení mezd všem zaměstnancům ve veřejném sektoru o 3 tisíce korun. Jednání však bylo zúčastněných neúspěšné a nedošlo k vzájemné shodě. V článku můžete také hlasovat o tom, kteří státní zaměstnanci si podle vás nejvíce zaslouží zvýšit plat.

Vláda musí návrh státního rozpočtu na příští rok zaslat ke schválení Poslanecké sněmovně nejpozději do 30. září. Odbory v čele s Josefem Středulou požadují zvýšení platů minimálně o 6 procent nebo o 3 tisíce plošně všem ve veřejné sféře.

Stejný růst mezd požaduje také ČSSD, avšak ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) po jednání oznámila, že diskuze se zatím nikam neposunula. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) by bylo nejrozumnější, aby o zvýšení minimální mzdy rozhodla až příští vláda. Kvůli návrhu zvýšení se ještě setkají experti odborů a ministerstva financí.

Ve veřejném sektoru pracovalo podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) v prvním čtvrtletí tohoto roku 699 400 lidí. V případě, že by došlo k navýšení mzdy o 3 tisíce, znamenalo by to pro státní kasu 25,2 miliardy.

Související obsah

​​Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) v neděli připustila zvýšení mezd maximálně o tisíc korun. Podle ní by platy zaměstnanců ve veřejné správě mohly stoupnout o inflaci, tedy zhruba o 3,5 procenta. Minimální mzda je v současné době v České republice 15 200 korun.

Na růst platů pracovníků ve veřejném sektoru mají odlišný názor nejen členové vlády, ale i ostatní poslanecké strany a hnutí. Jaké se podívejte v reportáži:

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz