Domácí

Komise zjistila pochybení při šetření otravy Bečvy. Zpráva je zpolitizovaná, řekl Brabec

Sněmovní vyšetřovací komise zjistila k otravě Bečvy pochybení v postupu orgánů státní správy, které se šetřením katastrofy zabývaly. Problém měla především s rychlostí odběru vzorků, ale také v jejich analýze. Ve své závěrečné zprávě navrhla několik zákonných úprav. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) ale považuje zprávu vyšetřovací komise za zpolitizovanou.

Únik smrtícího jedu do řeky Bečvy byl jednou z nejhorších ekologických katastrof za poslední desetiletí na území České republiky. Kyanid způsobil otravu asi na čtyřicetikilometrovém úseku řeky. Policie letos v létě obvinila z otravy řeky společnost Energoaqua z Rožnova pod Radhoštěm, která se zabývá čištěním odpadních vod.

Ty z areálu firmy odcházejí kanálem, který ústí ve Valašském Meziříčí do Bečvy. Společnost vinu odmítá a plánuje podání stížnosti. Podle poslance a zpravodaje závěrečné zprávy komise Petra Gazdíka při zásahu na řece i při vyšetřování údajně chybovala řada státních orgánů a institucí.

Sněmovní komise zkritizovala postup při odběru i analýze vzorků vody a ryb bezprostředně po havárii. Komise to považuje za selhání organizace práce České inspekce životního prostředí (ČIŽP) a vodoprávního úřadu.

Související obsah

​Proti zprávě vyšetřovací komise se ale ohradil ministr životního prostředí Richard Brabec, který její výstup považuje za zpolitizovaný. "Je s podivem, že média mají k dispozici zpolitizovanou zprávu zpolitizované sněmovní vyšetřovací komise dříve, než je oficiálně zveřejněna. To je jasným důkazem, že jde o politické zadání načasované těsně před volbami," řekl.

Komise poslanců už závěrečnou zprávu schválila v pátek. Mezi podezřelými z úniku kyanidu do Bečvy byla i chemička Deza ze svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše (ANO).

Podle premiéra se komise snaží o viníkovi rozhodovat místo policie a státního zastupitelství. Komise poslanců už kvůli kauze požádala předsedu Poslanecké sněmovny o svolání mimořádné schůze.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz