Zahraničí

Otrava houbami v Polsku má tragické následky. Jedno z dětí (†5) je mrtvé

Otrava houbami v Polsku má tragické následky. Jedno z dětí (†5) je mrtvé
Zdroj: Getty Images

Příběh afghánských dětí, které se v Centru pro cizince nedaleko Varšavy otrávily muchomůrkami, má tragickou dohru. U pětiletého chlapce lékaři museli konstatovat mozkovou smrt, jed mu nenávratně poškodil centrální nervový systém. Jeho šestiletý bratr podstoupil transplantaci jater, zůstává ale nadále v ohrožení života.

Lékaři z Dětského zdravotního ústavu ve Varšavě ve čtvrtek poskytli nové informace k případu dětí, které se po evakuaci z Afghánistánu do polského Centra pro cizince otrávily polévkou z muchomůrek zelených. Zatímco 17letá dívka byla propuštěna z nemocnice v dobrém stavu, chlapci takové štěstí neměli.

U pětiletého hocha lékaři potvrdili mozkovou smrt. "Bohužel jsme nebyli schopni pomoci oběma chlapcům," citoval zpravodajský web RMF24.pl ředitele ústavu Marka Migdała.

Stav mozkové smrti je nenávratný. Přestože pacientovi mohou nadále fungovat jiné orgány, mozkově mrtvý člověk už nikdy nebude schopný vnímat, myslet nebo samostatně dýchat. Lékaři tak u dítěte konstatovali smrt.

Související obsah

V kritickém stavu zůstává i šestiletý chlapec. Přestože podstoupil transplantaci jater, v posledních 24 hodinách u něj lékaři zaznamenali zhoršující se příznaky vážného poškození centrálního nervového systému. Šance na přežití jsou podle nich velmi malé. "Prognóza je u něj bohužel nepříznivá," řekl pediatr z Dětského zdravotního ústavu Jarosław Kierkuś.

Jeho stav je podle Migdała v tuto chvíli stejný jako u pětiletého chlapce před dvěma dny. Starší hoch tak bude rovněž podle předepsaných postupů testován, zda se nachází ve stavu mozkové smrti.

Případem se zabývá policie

Podle vyšetřovatelů houby konzumovali rodiče a čtyři děti. Lékaři zjistili, že se otrávili i dospělí, průběh u nich ale nebyl tak vážný. Nejmenší děti měly následky kritické z důvodu nižší tělesné hmotnosti, toxiny tak u nich vedly k vážnému poškození jater a nervové soustavy.

Související obsah

Podle vyjádření otce pro web oko.press cizinci v centru nedostávali dostatek jídla, proto si v areálu rodina nasbírala houby a uvařila z nich polévku. To ale tamní úřady popírají. První den po příjezdu do Polska měli dostat oběd skládající se ze dvou chodů a další jídlo v balíčku. Středisko podle Úřadu pro cizince poskytuje tři jídla denně.

Rodina byla evakuovaná z Afghánistánu poté, co hlavní město Kábul ovládl Tálibán. Otec dlouhé roky spolupracoval s britskou armádou a pomáhal jejím vojákům. Polsko bylo požádáno Velkou Británií o pomoc s evakuací, postaralo se celkem o 1021 afghánských občanů.

TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz