Domácí

Propouštění v Česku pokračuje! O práci přijdou další lidé. PŘEHLED

Propouštění v Česku pokračuje! O práci přijdou další lidé. PŘEHLED
Ilustrační fotografie | Zdroj: Getty Images

Stovky zaměstnanců mohou v následujících měsících přijít o práci. Řada podniků napříč Českem totiž ohlásila úřadům záměr hromadného propouštění. Redakce TN.cz proto přináší podrobný přehled, kde je situace nejhorší, a které profese jsou nejvíce ohrožené.

"Ke konci srpna nahlásilo záměr hromadného propouštění v celém Česku celkem devět zaměstnavatelů. Tento krok by se mohl v následujících měsících dotknout 462 jejich zaměstnanců," sdělila TN.cz mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková.

Výpověď se má týkat především řidičů a obsluhy pojízdných zařízení, pracovníků informačních služeb, těch na přepážkách nebo zpracovatelů potravin, dřeva a textilu. Oproti předchozímu měsíci se jedná o nárůst nejen počtu zaměstnavatelů, kteří hromadné propouštění ohlásili, ale také počtu pracovníků, kteří mají dostat výpověď.

Související obsah

"Počet zaměstnavatelů meziměsíčně (o 4) vzrostl, meziročně (o 2) klesl. Počet propouštěných zaměstnanců (462) meziměsíčně (o 224) vzrostl a meziročně (o 203) se snížil," přiblížila Beránková.

Nejvíce by se o svá místa měli bát zaměstnanci v Ústeckém kraji, kde záměr hromadného propouštění ohlásily tři podniky a dotknout se má 199 jejich zaměstnanců. Špatná je situace také v Praze, tam propouštění nahlásily úřadům čtyři firmy, což ovlivní 189 pracovníků.

Přehled hromadného propouštění za červenec a srpen 2021:

Naopak příznivá je situace v řadě krajů, kde firmy propouštět své zaměstnance v tuto chvíli neplánují. Jde například o Jihočeský, Karlovarský, Jihomoravský, Olomoucký nebo Zlínský kraj.

I nadále je však velký zájem o pracovníky na sezónní práce. Jedná se zejména o oblasti zemědělství, zahradnictví, lesnictví, rybářství nebo třeba v obchodu či v živočišné a potravinářské výrobě. Podle odborníků však další vlna propouštění může přijít zejména po skončení sezónních prací.

Pandemie změnila požadavky mladých na benefity v zaměstnání. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz