Domácí

Žádný další odklad. Brusel chce informace o kontrole střetu zájmů hned

České úřady musí do středy Brusel informovat o tom, jak se zlepšila kontrola střetu zájmů při rozdělování evropských dotací. Česko sice chtělo odklad o 60 dní, to ale Evropská komise zamítla. Informoval o tom zpravodajský web iROZHLAS.cz.

Původně měly české úřady Bruselu poslat zprávu o aktuálním průběhu kontroly střetu zájmů do 8. září. Ministerstvo pro místní rozvoj ale požádalo o 60denní odklad. Na to Brusel nepřistoupil a stanovil konečnou lhůtu pro zaslání požadovaných informací do této středy. Vyplývá to z dopisu, který má k dispozici iROZHLAS.cz. Resortu dopis přišel minulý pátek. 

Generální ředitelství pro regionální politiku vzalo na vědomí důvody, které ministerstvo vedly k žádosti o prodloužení termínu, přesto chce informace už tuto středu. "S ohledem na slyšení našeho Generálního ředitelství dne 27. září 2021 ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu trvám na tom, abych do 22. září obdržel vyčerpávající stav provedení," napsal v dopise Franck Sébert.

Související obsah

Evropská komise požaduje, aby Česko provedlo řadu preventivních a nápravných opatření, kterými zajistí dodržování zákona o střetu zájmů. Nyní má popsat "probíhající zlepšování systému řízení a kontroly" a informovat o "opětovném ověření, které má být provedeno u 12 operací". U obou požadavků má uvést i termín pro dokončení. Komise nařídila prověrku dosud nekontrolovaných 12 projektů dceřiných firem Agrofertu už loni v říjnu. Provést by ji mělo ministerstvo průmyslu a obchodu, jemuž šéfuje Karel Havlíček (za ANO).

Související obsah

Ministerstvo pro místní rozvoj v čele s Klárou Dostálovou (za ANO) o prodloužení žádalo ze dvou důvodů – složitost změn současného systému v předcházení střetu zájmů a nedostatek odborníků, kteří by požadované ověření projektů Agrofertu provedli. Teď není jasné, jestli ministerstvo pro místní rozvoj stihne do středy požadavek Bruselu splnit. Mluvčí resortu serveru řekl, že na odpovědi stále pracují a komunikace s Evropskou komisí je důvěrná. Ta Česko v srpnu informovala, že pokud se opatření nezlepší, může úplně zastavit dotace.

Závěrečnou auditní zprávu zveřejnila Evropská komise v dubnu tohoto roku. Podle ní je premiér Andrej Babiš (ANO) ve střetu zájmů, protože ovládá holding Agrofert i poté, co jej vložil do svěřenských fondů. Babiš střet zájmů dlouhodobě odmítá.

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz