Zahraničí

Austrálii zasáhlo zemětřesení. Obyvatele překvapila jeho síla, v ulicích leží sutiny

Zemětřesení o síle 5,9 stupně udeřilo ve středu poblíž města Melbourne ve státě Victoria na jihovýchodě Austrálie. Šlo o jedno z největších zemětřesení v zemi. Zatím nejsou hlášeni žádní mrtví ani těžce zranění, přírodní živel však poničil budovy a sutiny zablokovaly jednu z hlavních ulic Melbourne.

Australská vláda původně zaregistrovala zemětřesení o síle 6 stupňů na Richterově stupnici, později sílu upravila na 5,9. Stejnou cifru uvádí i Americká geologická služba. Obyvatelé Melbourne podle CNN byli překvapeni a v šoku, když se domy po celém městě začaly otřásat. Stát Victoria totiž po desetiletí nezažil zemětřesení podobné síly.

Zatím nejsou hlášeni žádní mrtví ani vážně zranění. "Je to velmi dobrá zpráva," uvedl podle BBC premiér Scott Morrison. Podle něj zemětřesení vyděsilo mnoho lidí, protože na jihu Austrálie nejsou na zemětřesení zvyklí.

Přírodní živel poničil některé budovy a část města byla bez elektřiny. Otřesy byly tak silné, že je cítili i v ostatních částech Austrálie. Například ve městě Adelaide vzdáleném 800 kilometrů a v Sydney v Novém Jižním Walesu, což je více než 900 kilometrů od Melbourne.

Související obsah

Státní pohotovostní služba Victoria obyvatele na twitteru uklidnila, že žádné tsunami ve státě nehrozí. Varovala ale před možnými následnými otřesy a upozornila obyvatele, aby se měli na pozoru a vyhýbali se poškozeným budovám.

Epicentrum zemětřesení bylo poblíž Mansfieldu ve státě Victoria. Austrálie leží uprostřed tektonické desky a v důsledku toho velmi zřídka zažívá vážné zemětřesení. Nejhorší zemětřesení země zažila v roce 1988. Podle Geoscience Australia dosáhlo 6,6 stupně.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz