Naše Česko

V klání o titul Strom roku letos zvítězila Zpívající lípa, je 700 let stará

Ve 20. ročníku ankety Strom roku ukořistila zlato Zpívající lípa z obce Telecí na Svitavsku. Získala si srdce Čechů a také přes dva a půl tisíce hlasů. Druhou příčku obsadil strom s přezdívkou Dubisko valašisko tvrdé z Kozlovic a z třetího místa se těší Smrk ztepilý z Brna.

Anketa Strom roku, kterou každoročně pořádá Nadace Partnerství, již zná svého vítěze. Je jím 700 let stará Zpívající lípa z obce Telecí na Svitavsku. Od veřejnosti dostala 2 635 hlasů. Neznámý zahradník ji zasadil v době, kdy Karel IV. teprve snil o vlastní univerzitě a Karlův most ještě ani nestál. Lípa je v obci od 14. století a je vysoká 23 metrů.

Tento unikátní strom nominovala ředitelka tamní školy se svými žáky. "Občané Telecí i okolní obce od letošního jara žijí nominací a hlasováním v anketě Strom roku. Díky všem letošním aktivitám pořádaným k této příležitosti mnozí získali silnější vztah k přírodě, přírodním památkám a především k místu, kde žijí. Je to pro nás velké vítězství," komentuje ředitelka ZŠ a MŠ Telecí Olga Kosíková.

"Vyhrál! No hurá, to je pýcha," chlubí se obyvatelé obce. Děti i dospělí na podporu svého favorita uspořádali výstavu, koncert a zpívání u lípy, a dokonce jí natočili vlastní film. Zpívající lípa nebo také Lukasova lípa patří mezi nejmohutnější a nejstarší stromy České republiky a je památná. Sedával pod ní Alois Jirásek i Tereza Nováková, její příběh měl v plánu zhudebnit Bohuslav Martinů. 

Související obsah

​Její přízvisko odkazuje k dobám husitským, působení Českých bratří a jejich pronásledování. Záznamy z období pronásledování tajných evangelíků vypovídají o tom, že si v dutině lípy bratr Jiroušek opisoval vypůjčený Nový zákon a Knihu žalmů Starého zákona. Podle poznámek na deskách opisu přitom údajně spotřeboval 1204 lojových svíček.

V pověsti se dále vypráví o tom, že když opisoval žalmy, zpíval si je. A poněvadž byl hluchý, sám je neslyšel. Zpěv se nesl z dutiny vysoko do koruny a zazníval střídavě ze všech stran. Díky ozvěně ve veliké dutině nabýval zvláštního zabarvení, které působilo o to víc tajemně právě v noci, kdy stařeček knihy opisoval. Odtud pochází název Zpívající lípa.

Související obsah

​Druhé místo obsadil strom s přízviskem Dubisko valašisko tvrdé z Kozlovic na Frýdeckomístecku se ziskem 1 783 hlasů. Bronz slaví v Brně, kdy uspěl Smrk ztepilý na ulici Ramešova díky podpoře 944 hlasů. Ve zpoplatněném hlasování lidé poslali celkem 7 256 hlasů. Díky tomu se podařilo vybrat bezmála čtvrt milionu korun, který Nadace Partnerství rozdělí jako grant mezi letošní finalisty a Stromy hrdiny.

Vítězná lípa završila pomyslný kruh 20 let ankety Strom roku. Byla totiž nominována i do vůbec prvního celostátního ročníku, kde skončila čtvrtá. Spolu s letošním prvenstvím si odnáší i poukaz na odborné ošetření a účast v zimním mezinárodním kole, kde bude soupeřit o titul Evropský strom roku.

"Od 23. října zároveň spouštíme nominace do nového ročníku ankety Strom roku. Nominujte zde a proměňte svůj strom života ve Strom roku," vyzývá koordinátorka ankety Silvie Zeinerová Sanža z Nadace Partnerství.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Naše Česko

Důležité Události

Píše se na Deník.cz