Naše Česko

Evropský strom roku je čarodějnický dub! Uspěla i česká jabloň

Vyhlášení Evropského stromu roku 2021 se konalo ve středu a kvůli protiepidemickým opatřením online. Anketu vyhrál Tisíciletý dub ze Španělska, o kterém se říká, že délku jeho života ovlivnily čarodějnice. Česká jabloň vybojovala sedmé místo.

V anketě Strom roku jde hlavně o silný příběh stromu. Ten měl podle hlasujících právě dub ze Španělska. Legenda vítězného Tisíciletého dubu z Leciny vypráví, že v dávných dobách čarodějnice osídlily pohoří Sierra de Guara, tančily tam a pořádaly slavnosti kolem dubu.

Tisíc let poté dub díky svému propojení s lidmi stále stojí v městečku Alto Aragón s pouhými třinácti obyvateli. Sousedé u něj stále pořádají oslavy. Je překvapivě blízko jejich domům, a ač je letitý, je stále živý. Tajemství nepochybně tkví v péči, komunitě lecinských sousedů a možná i oněch čarodějnic.

Související obsah

Proto se mu také přezdívá Strom čarodějnic. V celoevropské anketě pořádané Nadací Partnerství hlasovalo přes půl milionu lidí a vítězný dub více než 104 tisíc hlasů. Stříbro putuje do Itálie, kde Tisíciletý platan z Curingy vybojoval přes 78 tisíc hlasů. A bronz míří do Ruska za Starověkým platanem s 66 tisíci hlasy. Česká favoritka Jabloň u Lidmanů zůstala v konkurenci 13 dalších evropských zemí sedmá, podpořilo ji 32 tisíc hlasujících. Hygienická opatření přesunula vyhlášení do online prostředí.

Česká Jabloň u Lidmanů z Machovské Lhoty sice nedokázala zopakovat úspěch Chudobínské borovice z předchozího ročníku, která získala toto ocenění loni. Přesto nejmladší i nejmenší strom v evropském finále získal velkou podporu napříč republikou i za jejími hranicemi. Jeho příběh pomáhá i během pandemie.

Související obsah

"Chtěli jsme spojit republiku pomocí štrúdlů. Vyzvali jsme totiž lidi, aby pekli na podporu české jabloně v soutěži. Fotek přišly desítky nejen z Česka, ale i z jiných koutů Evropy či Nového Zélandu," komentuje Mirka Soldánová z MAS Stolové hory, která strom do soutěže přihlásila.

Štrúdly podpořily také zdravotníky v nemocnici na Náchodsku. "Narychlo jsme se domluvili s náchodskou nemocnicí a k sobotní kávě jsme díky místním nadšencům, kteří napekli 65 štrúdlů, mohli všem zdravotníkům předat zákusek," doplňuje Soldánová a dodává, že toto je pro ni největším vítězstvím.

Související obsah

Kdo uspěje v dalším evropském klání, mohou lidé rozhodnout už nyní. Aktuálně totiž běží nominace na již 20. Strom roku České republiky, jehož vítěz se utká v mezinárodní konkurenci napřesrok. 

Soutěž Evropský strom roku připomíná, že stromy jsou nejen základem zdravého životního prostředí nebo slouží jako zdroj energie, ale že především každý strom má svůj unikátní příběh. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Naše Česko

Důležité Události

Píše se na Deník.cz